Dve hiljada ovaca "blejalo" u Madridu
Pastiri su danas proveli 2.000 ovaca kroz Madrid, u znak odbrane prava na klasičnu pašu i slobodno kretanje i seljenje stoke, koja je ugrožena širenjem gradova i modernim poljoprivrednim praksama.
Saobraćaj u centru glavnog španskog grada bio je zaustavljen, kako bi prošla "parada ovaca" koje su blejale i klaparale zvoncima zakačenim oko vrata. Pastiri su još od 1273. godine imali pravo da koriste takozvane puteve stoke, koji presecaju celu zemlju, koja je nekad bila otvoreno polje sa puno šuma, pre nego što je Madrid izrastao u veliku metropolu kakva je danas.
Svake godine, šačica pastira brani to svoje pravo u Madridu, a prema davnašnjoj tradiciji, oni gradskim zvaničnicima plaćaju 25 maraveda, novčića koji su prvi put iskovani u 11. veku, kako bi iskoristili prolaz kroz grad. Pastiri imaju pravo da koriste oko 125.000 kilometara drevnih ruta za sezonska seljenja stada iz hladnijih, viših delova u toplije leti i zaštićenije niže predele zimi. Tako se preseli oko milion grla stoke godišnje, uglavnom ovaca i goveda.
Zbog savremenih poljoprivrednih praksi i korišćenja bržih načina transporta, veliki broj grla stoke trpa se u kamione i na taj način prevozi na odredište, što je sve podstaklo Ministarstvo poljoprivrede da organizuje od 1994. u Madridu festival u čast klasičnog seljenja životinja.
Španci su naročito ponosni na svoju viševekovnu tradiciju gajenja ovaca i visoko cene domaću varijantu Merino ovce. Madrid je postao važan urbani centar kada ga je 1561. kralj Filip Drugi izabrao za prestonicu svog ogromnog carstva. Neki putevi su korišćeni više od 800 godina, a savremeni Madrid je "progutao" dve rute koje su povezivale sever i jug. Jedna od njih, još iz 1372, prolazila je preko Puerte del Sola, madridskog ekvivalenta njujorškom Tajms skveru.