Španci ne daju Kataloncima da budu Šiptari
Španija je odbacila zahtev Katalonije da raspiše referendum o otcepljenju ovog regiona od ostatka zemlje.
U pismu upućenom Arturu Masu, lideru Katalonije, premijer Marijano Rahoj rekao je da "veze koje nas vežu ne mogu da se raspletu bez ogromnih gubitaka i troškova" i da bi umesto toga dva političara trebalo da razgovaraju.
Rahoj nije precizirao koje teme bile bi u sklopu predloženih razgovora, ali je ovim zvanično odbacio proseparatistički zahtev Masa, koji je podnet u julu. Prema španskom Ustavu, samo centralna vlada može da raspiše referendum. Rahoj je i ranije rekao da bi glasanje o katalonskoj nezavisnosti bilo neustavno i najavio da će to blokirati i pred sudom.
Odgovor Rahoja usledio je samo tri dana pošto je stotine hiljada Katalonaca formiralo ljudski lanac dug 400 kilometara, zahtevajući referendum u okviru kampanje za nezavisnost.
Rastući pozivi na secesiju od Španije u ovom regionu od 7,5 miliona ljudi pojačali su pritisak na Rahoja, koji već ima problema sa skandalom oko korupcije i koji pokušava da zemlju izvuče iz recesije.
"Uveren sam da Katalonija ceni i poštuje Španiju i ja poštujem bogatstvo, pluralitet i jedinstvenost katalonskog društva. Želim da prenesem svoje snažno uverenje da treba da radimo zajedno da ojačamo veze Katalonije i Španije i da ne dolazimo u sukobe", napisao je Rahoj u pismu.
Rahoj i Mas su se tajno sastali u avgustu kako bi rešili pitanje referenduma i rešili problem većih poreskih ovlašćenja za Kataloniju, ali su postigli mali napredak i uglavnom se ne slažu o suštinskim pitanjima.
Mas je rekao da je spreman da pregovara o novom, povoljnijem poreskom režimu za region, ali insistira da to neće biti dovoljno i da je referendum neophodan. On je zapretio raspisivanjem prevremenih izbora koje će iskoristiti kao plebiscit o secesiji, ako Rahoj sudskim putem blokira referendum.
Prema anketama javnog mnjenja, podrška secesiji u stalnom je porastu u Kataloniji i kreće se negđe oko 50 odsto.