Oziji pod budnim okom Velikog brata
Nema više dilema - živimo u svetu gde je maltene svaki korak pod kontrolom. Sve što se napiše, primi ili pošalje telefonom ili internetom s Petog kontinenta može da bude (i jeste?!) presretnuto, potvrđeno je i u Australiji.
U partnerstvu sa britanskim, američkim i singapurskim agencijama za špijunažu, australijska organizacija zadužena za isti posao sarađuje na praćenju čitavog međunarodnog telefonskog i internet saobraćaja sa Petog kontinenta i Azije, Srednjeg Istoka i Evrope.
Podaci iz kabla
Stručnjak za obaveštajne poslove sa australijskog nacionalnog univerziteta Des Bol kaže da je sakupljanje podataka iz optičkog kabla postalo "ekstremno važno" od druge polovine devedesetih godina jer takvi kanali provode sada više od 95 odsto međunarodnog telekomunikacionog saobraćaja. |
Prema tajnim informacijama koje je obelodanio begunac iz CIA Edvard Snouden, Glavni štab britanske vlade za komunikacije prikuplja sve podatke koji su prošli iz Ujedinjenog Kraljevstva i severne Evrope, putem optičkog kabla koji iz Japana, preko Singapura, Džibutija, Sueca i Gibraltarskog moreuza spaja severnu Nemačku.
Australija je ovim istim kablom "zakačena" na vezu između Singapura i Perta i prisluškivanje u britanskom glavnom štabu uključuje većinu australijskog telefonskog i interneta saobraćaja sa Evropom, ekskluzivno su saopštili mediji "Ferfaksa".
Isti mediji prenose informaciju od izvora iz australijske špijunske službe da singapurski partneri (SingTel) sarađuju sa Australijom u pristupu i razmeni komunikacija koje
protiču optičkim kablom.
"Singapurska veza" predstavlja prolaz u glavni međunarodni telekomunikacioni kanal. Ona je bila ključna u širenju australijsko-singapurskih obaveštajnih i odbrambenih veza za poslednjih 15 godina, navodi se.
Ovde je takođe zanimljivo da je vlada Džona Hauarda, 2001. godine, odobrila SingTelu, operatoru u Singapuru, da za 17 milijardi dolara preuzme Optus, ovdašnju drugu po redu telekomunikacionu kompaniju. Tadašnji ministar trezora Piter Kostelo kazao je da je posao u nacionalnom interesu Australije. On je tada rekao i da će u ovim poslovima (prisluškivanja) "zakoni o zaštiti privatnosti u Australiji biti u potpunosti primenjivani".
Kabl pod morem dug je 39.000 kilometara i u posedu je međunarodnog konzorcijuma koji uključuje britanski Telekom, SingTel, Optus, Telstru i druge kompanije po Aziji, Srednjem istoku i Evropu.
Tempora sve vidi i čuje
U junu, britanski "Gardijan" objavio je detaljae vrhunskog tajnog dokumenta koji su procurili preko Edvarda Snoudena. Po njima, glavni program prisluškivanja štaba pri britanskoj vladi, naziva Tempora, uključuje sakupljanje svih podataka i materijala, i-mejl poruka - primljenih i poslatih, instant poruka (SMS), poziva, lozinki i sve ostalog, što u Britaniju uđe podvodnim kablom.
|