"Moramo da kaznimo sirijski režim"
Nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila je u razgovoru s britanskim kolegom Dejvidom Kameronom da ima dovoljno dokaza o upotrebi hemijskog oružja u Siriji i da sirijski režim ne sme da bude "nekažnjen".
"Kancelarka Merkel je ponovo telefonom razgovarala sa britanskim premijerom o situaciji u Siriji. Dvoje zvaničnika složili su se da je upotreba otrovnog gasa nad sirijskim civilima dovoljno potkrepljena", navodi se u sapoštenju iz kancelarije Merkelove.
"Napad otrovnim gasom je prekretnica u unutrašnjem konfliktu koji dugo traje. Sirijski režim ne sme da se nada da će nastaviti nekažnjeno tako da vodi rat u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Zato kancelarka, kao i premijer (Kameron), misli da je međunarodna reakcija neizbežna", precizirano je.
Kancelarka je pozdravila i britansku inicijativu u Savetu bezbednosti UN za razmatranje predloga rezolucije o intervenciji u Siriji.
"Dvoje zvaničnika nadaju se da nijedna članica SB UN neće zatvoriti oči pred tim zločinom protiv čovečnosti i da će adekvatne mere biti dogovorene", zaključuje se u saopštenju iz Berlina.
Hejg: Da ratujemo, bez ozbira šta kaže UN
Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg je izjavio da "nije verovatno" da će nacrt rezolucije o Siriji biti usvojen u Savetu bezbednosti UN, ali i ponovio da uprkos tome treba reagovati na "zločin protiv čovečnosti" počinjen u toj zemlji.
"Očekujem da će u Njujorku biti razgovora i narednih dana, pokrenuli smo te razgovore o rezoluciji jer bi najbolje bilo da UN budu ujedinjene, iako se to čini malo verovatnim, imajući u vidu veta koja su Kina i Rusija ulagale u prošlosti, ali moramo da probamo", rekao je Hejg novinarima.
"Jasno nam je da iako ne bude dogovora u UN, mi i dalje imamo odgovornost, mi i druge zemlje", rekao je britanski ministar.
Hejg je ocenio da je ovo prvi put "u 21. veku da se vodi hemijski rat i da to mora da bude neprihvatljivo".
"Moramo da se suprostavimo nečemu što je ratni zločin, zločin protiv čovečnosti", dodao je on.
Britanski ministar još u ponedeljak je rekao da bi bilo "moguće" odgovoriti na upotrebu hemijskog oružja u Siriji "bez potpunog jedinstva Saveta bezbednosti UN".