NATO: Hemijsko oružje upotrebio režim u Siriji
NATO je u sredu najoštrije osudio napade u Siriji i upotrebu hemijskog oružja u tim napadima. I, čudna li čuda, izvori ove organizacije ukazuju da je odgovoran režim Bašara al Asada, a ne pobunjenika.
Severnoatlantski savet je razmotrio situaciju u Siriji, posebno "užasavajuću upotrebu hemijskog oružja u okolini Damaska 21. avgusta", navodi se u saopštenju generalnog sekretara NATO Andersa Foga Rasmusena.
Navodi se da članice NATO izražavaju punu podršku istrazi koju Ujedinjene nacije (UN) sprovode u Siriji, kao i da "informacije iz različitih izvora ukazuju na to da je sirijski režim odgovoran za upotrebu hemijskog oružja u napadima" oko Damaska.
"To je očigledno kršenje međunarodnih normi i prakse. Upotreba takvog oružja je neprihvatljiva i ne može da prođe bez odgovora. Oni koji su odgovorni moraju da snose odgovornost", navodi se u saopštenju generalnog sekretara NATO.
NATO smatra da je upotreba hemijskog oružja pretnja međunarodnom miru i stabilnosti i nastaviće pažljivo da prati situaciju u Siriji.
Ban Ki Mun za diplomatiju, London za akciju
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun založio se za diplomatsko rešenje sukoba u Siriji, dok je Velika Britanija najavila da će Savetu bezbednosti UN predložiti rezoluciju koja "odobrava neophodne mere za zaštitu civila" zbog navodnog hemijskog napada kod Damaska.
"Savet treba da iskoristi svoj autoritet da bi se postigao mir", rekao je Ban Ki Mun u haškoj Palati mira, ocenjujući da je "najozbiljniji trenutak u sukobu" u Siriji, poručivši da "Sirijci zaslužuju rešenje, a ne ćutanje" i ocenio da je "Sirija danas najveći izazov za svet".
Rezolucija koju će predložiti Britanci "odobrava sve neophodne mere u svetlu Poglavlja 7 Povelje UN u cilju zaštite civila od hemijskog oružja" u Siriji, precizirali su iz Kameronovog kabineta. Poglavlje 7 predviđa "delovanje u slučaju pretnje miru, narušavanju mira i čina agresije".
Brahimi: U Siriji korišćena neka vrsta hemijske supstanceSpecijalni izaslanik UN za Siriju Lahdar Brahimi izjavio je da ima dokaza koji ukazuju na to da je u Siriji korišćena neka vrsta hemijske "supstance" od koje je umrlo više od 1.000 ljudi. "Izgleda da je (u Siriji) korišćena neka vrsta supstance od koje je umrlo mnogo ljudi: stotine, svakako više od 100, neki kažu 300, neki kažu 600, neki 1.000, a neki da je stradalo više od 1.000 ljudi", rekao je Brahimi novinarima u Ženevi. Brahimi nije želeo da kaže da li se ta informacija zasniva na podacima koje su prikupili istražitelji UN ili na izvorima bezbednosnih službi zapadnih zemalja, dodavši i da bi svaka vojna akcija predvođena SAD u Siriji morala prethodno da dobije odobrenje Saveta bezbednosti UN. |