Zdrav život bi doneo milijardu evra
Čak 20 milijardi evra godišnje košta Češku nezdravi životni stil njenih stanovnika, a kada bi Česi prihvatili savete lekara da žive zdravije, uštedelo bi se najmanje milijardu evra godišnje, pokazala je nova studija češkog Državnog instituta za zdravlje.
Po faktorima rizika za zdravlje, Česi su visoko na rang listama u Evropi. Po broju pušaca su treći, po konzumiranju alkoholnih pića prvi, a po gojaznosti dele neslavno drugo mesto.
"Rezultat svega toga je da se prosečni Čeh razboljeva u 61. godini i narednih 17 godina proživi lečeći se, dok prosečnog Šveđanina bolesti sustignu devet godina kasnije, u 70. godini, a proživi dalje obilazeći lekare 12 godina", kazala je Marije Nejedla iz Državnog instituta za zdravlje.
Posledica sve nezdravijeg životnog stila Čeha jeste i porast obolenja srca i krvnih sudova i raka, iako se smrtnost kod tih oboljenja u Češkoj iz godine u godinu smanjuje. Nejedla je, međutim, u studiji naglasila da je smrtnost manja samo
zahvaljujući skupim novim metodama lečenja.
Češki stručnjaci proračunali su da nezdrav život njenih stanovnika zemlju košta 20 milijardi evra godišnje, što su troškovi hroničnih neinfektivnih oboljenja i gubitak BDP-a zbog bolovanja.
Prema podacima iz češke studije, čak 80 odsto tih bolesti Česi su mogli da izbegnu da su živeli zdravije. Efikasna prevencija smanjila bi prema toj studiji za oko pet odsto ta oboljenja za vrlo kratko vreme, a hronično zaduženom zdravstvu donela bi uštedu od oko milijardu evra godišnje.