Dobrovoljci pojeli hamburger iz laboratorije
Prvi hamburger napravljen u laboratoriji od matičnih ćelija krave ima teksturu mesa, ali ne i ukus pravog hamburgera, kažu dobrovoljci koji su danas prvi probali taj proizvod.
Hamburger iz laboratorije finansirao je jedan od osnivača Gugla, Sergej Brin koji je u video izjavi emitovanoj tokom "degustacije hamburgera" rekao da je za to dao 250.000 evra jer je - zabrinut za životinje.
Dvoje dobrovoljaca koji su učestvovali u predstavljanju i pripremi prvog "hamburgera" iz laboratorije, ocenili su da je "meso" slično hamburgeru, ali su očekivali da će ukus biti bogatiji.
"Rekla bih da je sličan mesu. Nedostaju mi so i biber", rekla je austrijska nutricionistkinja Hani Rojcler kada je probala hamburger.
"Nedostaje masnoća, ali zalogaj je istog ukusa kao uobičajen hamburger", rekao je drugi volonter, američki novinar Džoš Šonvald, dodavši da je retko jeo hamburger kao sada, na probi – bez kečapa, luka ili slanine.
Ekipi holandskih naučnika s Univerziteta u Mastrihtu, na čelu s profesorom Markom Postom, trebalo je šest nedelja da u laboratriji odgaje prvi "hamburger". Bio je težak 142 grama, a koštao je 250.000 evra. U "meso" su dodati prezle, so, jaja u prahu i šafran.
Post je rekao da se nada da će pravljenje mesa u laboratorijama jednog dana pomoći u borbi protiv nestašice hrane i klimatskih promena. Njihov cilj je da novi proizvod ima isti izgled i ukus kao hamburger i da onome ko ga bude jeo daje isti osećaj.
Stig Omolt, direktor za biotehnologiju na norveškom Univerzitetu za životne nauke, kaže da je ukus najmanji problem, pošto veći broj matičnih ćelija može da se pretvori u ćelije masti koje i pravom mesu daju ukus.
Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) procenjuje da će se potrošnja mesa u svetu udvostručiti do 2050. godine. Površina zemljišta na kojem se gaje životinje od kojih se proizvodi meso, čini oko 70 odsto ukupne površine poljoprivrednog zemljišta.
Proizvodnju "hamburgera" u laboratoriji podržala je i grupa za zaštitu životinja PETA.
Istraživanje takve "proizvodnje mesa" počelo je 2006. godine, a u prodavnicama se sigurno neće naći bar još 10 do 20 godina. Ista tehnologija bi mogla da se koristi za proizvodnju "piletine", "ribe" ili "jagnjetine".