Samo Srbija Siriju spasava?!
Francuska smatra da Srbija može da ima značajnu ulogu na međunarodnoj sceni u rešavanju krize u Siriji, i to kao posrednik prema Rusiji, a ovo će biti jedna od glavnih tema razgovora i predsednika dve države Fransoa Olanda i Tomislava Nikolića na Samitu balkanskih zemalja koji u četvrtak počinje na Brdu kod Kranja!
Ovo, gotovo senzacionalno saznanje prenosi beogradska "Politika" pozivajući se na izvore iz Jelisejske palate. Pomenuti list navodi da bi Srbija mogla da dobije ulogu posrednika zbog svojih dobrih veza sa Rusijom koja, po mišljenju Francuske, "drži ključ za rešenje sirijske krize".
"Srbija je za Francusku najvažnija zemlja u regionu", poručuju iz Jelisejske palate, opisujući je kao "srednju silu" sa izvesnim uticajem na međunarodnoj sceni, čemu u prilog navode i njenu ulogu predsedavajućeg na zasedanju Generalne skupštine UN.
Međutim, sagovornici "Vesti" s rezervom prihvataju ovu vest.
Nekadašnji ambasador SRJ u Francuskoj i šef Odeljenja za međunarodne studije, Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Predrag Simić kaže "da mu ova priča deluje neuvrljivo i da više liči na pokušaj korišćenja spoljne politike u unutrašnjo-političke svrhe".
- Sve da zaista i postoji ideja da Srbija bude posrednik, onda je to tema takozvane tajne diplomatije o kojoj javnost ne treba ništa da zna, a saznaje tek 20 ili 30 godina kasnije, i to iz memoara, ne glavnih aktera, već njihovih pomoćnika. Ovako se javlja sumnja da su u pitanju neki drugi motivi od izrečenih - kaže Simić.
Politički analitičar Đorđe Vukadinović je mnogo konkretniji i ovakvu informaciju naziva neozbiljnom i pretencioznom.
- Srbija nije u stanju da sačuva svoje granice, da reši svoje nagomilane probleme, a rešavaće globalne. Plašim se da nekome treba ta predstava u kojoj je Srbija danas isto ono što je SFRJ bila u vreme Josipa Broza Tita, odnosno važan faktor u međunarodnim odnosima. Nažalost, plašim se da nove vlasti u Srbiji rade isto što i oni pre njih. Ako se sećate, ovi prošli su imali ideju da posreduju u pomirenju Vatikana i Ruske crkve, a ovi novi su otišli i korak dalje - zaključuje Vukadinović.
Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politiku i nekadašnji pomoćnik ministra spoljnih poslova SRJ, kaže da je Srbija trenutno previše u svojim, unutrašnjim problemima da bi imala kapaciteta da se bavi i međunarodnom, posredničkom ulogom.
- Najlogičnije pitanje bi bilo koji to adut Srbija ima kojim bi uticala na stavove Rusije u vezi sa Sirijom. Verujem da će pregovaračku ulogu u ovom slučaju pre imati neka islamska zemlja, a Turska je već uključena u tom smislu. Pri tom, jako je opasno za jednu malu zemlju poput naše mešati se u odnose velikih sila jer one lako mogu da se obruše na vas - ističe Joksimović.
Dugogodišnji ambasador u ondašnjoj SFRJ Stanislav Stojanović ocenjuje da je nejasno kako bi to Srbija mogla da utiče na zvaničnu Moskvu kada se Rusija od početka zalaže za mirno rešenje krize.
- Pri tom, Srbija ipak nema taj uticaj u međunarodnoj politici da od bilo koga može bilo šta da traži. Verujem da je ova informacija samo probni balon za nešto drugo, a da ćemo to uskoro saznati - kaže Stojanović.
I spoljnopolitički komentator Boško Jakšić je sumnjičav da bi Srbija mogla da se uključi u rešenje krize u Siriji.
- Sumnjam da Srbija ima taj "čarobni štapić" kojim bi kriza u Siriji mogla da se reši, ali samu ideju da nas Francuska spominje kao mogućeg pregovarača pre svega treba razumeti kao veliku počast i priznanje jedne od najmoćnijih zemalja - kaže Jakšić i objašnjava da je sve drugo ipak malo verovatno.
- Da bi Srbija zaista zauzela takvo pregovaračko mesto potrebno je da dobije saglasnost kako Rusije tako i Bašira Asada, a zatim i da bude osposobljena za ovakvu vrstu diplomatije. Suviše je znakova pitanja da bi se tako nešto i dogodilo - zaključuje Jakšić.
Greške iz Libije
List "Politika" navodi da Pariz računa na Beograd u rešavanju sirijske krize kako se ne bi ponovile "greške iz Libije".
|