Srpski konzul u Čileu jedva spasao sina
Posle zemljotresa koji je u subotu pogodio Čile u gradu Konsepsion uvedena je vojna uprava jer je u njemu zavladao haos, rekao je za "BLic“ Damir Solor, počasni konzul Srbije u Čileu. Prema dosadašnjim informacijama, u najrazorenijim gradovima Konsepsionu i Konstitusionu nije bilo naših građana, osim Davida, sina srpskog konzula, koji je pred naletom cunamija spašen zahvaljujući pribranoj reakciji njegova majke, Čileanke.
David je evakuisan sa Solorovom suprugom Karlom policijskim helikopterom iz Konstitusiona. Solor je svojim očima, kada je krenuo u evakuaciju sina i supruge, video da su visoki talasi uzrokovani zemljotresom u toj oblasti odneli sve pred sobom. Od kuća nije ostalo ništa, ali je najveći deo stanovništva uspeo da pobegne i potraži spas u brdima.
"Katastrofalan zemljotres porušio je sve u Konstitusionu. Počelo je iznenada. Zemlja se odvajala. Pred nama su se otvarali i zatvarali procepi u njoj. Dok sam trčala kroz kuću sa sinom, zidovi su se obrušavali oko nas. Jezivo“, rekla je Solorova supruga Karla.
I Solorov sin David o zemljotresu govori kao o danu kada se "zemlja otvorila“.
"Spavao sam. Probudilo me je pomeranje kreveta tamo-vamo, svugde po sobi. Stvari su letele unaokolo. Mama je dotrčala, izašli smo i popeli se na brdo trčeći nekoliko kilometara. Videli smo sa brda da od kuće nema ništa. Brodovi i more su prešli preko nje i sve se polomilo“, prepričava desetogodišnji David.
Solorova supruga, koja je Čileanka, iz iskustva je znala da posle potresa sledi cunami i da mora hitno da se beži. Ona svedoči da se od prvog potresa u narednih 20 do 40 minuta more povlačilo ka pučini kilometar unazad, da bi se u obliku cunamija vratilo posle 40 minuta. "Bio je to talas koji mi je delovao da je visok 20 metara, a naneo je vodu i do pet kilometara u obalskom pojasu“, rekal je Klara Solor za "Blic".
"Kada smo poletali helikopterom kojim sam došao po njih uz pomoć policije, mrtvačnica je već bila puna. Vojska svuda unaokolo pokušava da spase preživele. Na stadionu leševi. Pitanje je koliko je more odnelo žrtava“, rekao je srpski konzul.
On objašnjava da je posle prvog potresa jačine 8,8 stepeni Rihterove skale usledila serija zemljotresa jačine od oko šest do sedam stepeni po Rihteru, da zemlja još podrhtava u toj zoni i da su u nedelju usledila još dva jaka potresa. Prema Solorovim rečima telefonske veze još su u prekidu i da je čak i uz pomoć policije teško doći do novih podataka o državljanima Srbije. U prestonici Santjagu živi oko 100 Srba i za njih je utvrđeno da su svi živi i zdravi, dok o našim državljanima u priobalnom pojasu Čilea nema potpunih podataka.
"Sve dok sa svima ne stupim u kontakt, ne možemo biti potpuno sigurni“, kaže Solor. On je pozvao sve građane Srbije koji imaju bilo kakve informacije o našim državljanima u Čileu da mu se obrate putem mejla: consuladoserbia@yahoo.com