SAD na nogama: Pravda za crnog tinejdžera
Širom SAD održavaju se protesti zbog presude kojom je Džordž Cimerman proglašen nevinim za ubistvo tinejdžera Trejvona Martina. Predsednik Barak Obama pozivao je na mir i zatražio da se poštuje odluka porote. Vođe afroameričkih zajednica zahtevaju od vlasti da obore presudu.
Demonstranti su zauzeli ulice u najvećim gradovima SAD, a vođe afroameričkih zajednica zahtevaju od vlasti da obore presudu kojom je Džordž Cimerman proglašen nevinim za ubistvo tinejdžera Trejvon Martina.
U Los Anđelesu policija se sukobila sa demonstrantima koji su bacali kamenje na snage reda. Jedna osoba je uhapšena, ali policija ističe da je većina demonstranata bila mirna. Ulice su zatvorene kako u Los Anđelesu, tako i u San Francisku, prenosi Gardijan. Spontana okupljanja zbog "zbunjujuće presude" bila su i u američkim gradovima Boston, Čikago, San Dijego, Okland, Vašington, Filadelfija, Atlanta i Talahasa.
Najbrojniji spontani skup bio je Njujorku, gde je nekoliko hiljada ljudi, uključujući i porodice sa decom, nosilo transparente i uzvikivalo "Pravda za Trejvona Martina" i "Nema pravde, nema mira".
Predsednik Nacionalne asocijacije za poboljšanje položaja obojenih ljudi Bendžamin Dželus ocenio je da ministarstvo pravde treba da istraži slučaj u kojem je Cimerman oslobođen. Iako je porota u Stanfordu na Floridi prhvatila Cimermanov argument da je pucao u samoodbrani kada je ubio Trejvona u februaru prošle godine, na snimku telefonskog poziva policij čuje se da je koristio reči kojima vređa afroameričku populaciju.
Dželus je rekao da kada se gleda na komentare koje je Cimerman izneo i komentare protiv njega, a u kojima se navodi da su u njegovom kraju osećali kao da su na "meti", ima razloga da se smatra da rasa jeste bila faktor u ubistvu Trejvona.
Crni tinejdžer se mirno šetao ulicom kada mu je prišao Cimerman i pitao ga šta tu traži. Pošto je pozvao policijski broj 911, Cimermanu je dežurni dispečer rekao da prestane da prati Martina, i da sačeka patrolu, ali to on ipak nije učinio, već je nastavio da ide iza njega. Tada je došlo do svađe i koškanja između njih dvojice, da bi Cimerman u jednom trenutku izvadio pištolj i pucao u Martina. Kasnije je policiji rekao da je morao da puca, pošto je Martin nasrnuo na njega, oborio ga na zemlju i počeo da mu udara glavu o pločnik.
Ceo slučaj je od samog početka bio kontroverzan, pošto policajci koji su došli na lice mesta, nisu podneli krivičnu prijavu protiv Cimermana i on je posle saslušanja pušten na slobodu, jer je izjavio da je pucao u samoodbrani. Tek posle mesec i po dana, na intervenciju Ministarstva pravde SAD, protiv Cimermana je podignuta optužnica za ubistvo bez predumišljaja.