Po smrt u Švajcarsku
U Švajcarsku, jedinu državu u kojoj je zakonom dopušteno da se "pomogne" i stranim državljanima da umru, nameravaju da odu i bolesnici iz Srbije, BiH i Hrvatske. U klinici za asistirano samoubistvo "Dignitas" smrt košta oko 5.000 evra.
Prema podacima koje je "Guardianu" dostavio Dignitas, u toj kontroverznoj klinici u poslednjih 12 godina život je završila 1.041 osoba iz 29 zemalja sveta. Najviše iz Nemačke i Velike Britanije, a pacijenti su uglavnom patili od neizlečivih bolesti praćenih jakim bolovima.
Još 5.989 osoba iz celog sveta želelo bi da završi život u toj klinici, a među njima su po jedna osoba iz Srbije i BiH i tri Hrvata.
Kliniku "Dignitas" utemeljio je 1998. godine u Cirihu Ludvig Mineli (77), bivši novinar i advokat specijaliziran za ljudska prava. U Švajcarskoj je ilegalna eutanazija, ali je potpomognuto samoubistvo legalno još od 1941. godine. Osim toga, Švajcarska je jedina zemlja u svetu u kojoj je dopušteno "pomoći u umiranju" i stranim državljanima.
Čak 196 ljudi je tokom prošle godine od "Dignitasa“ zatražilo "pomoć u samoubistvu“.
Kada je putem interneta saznao za "Dignitas“, zajednički su krenuli da kuju plan za poslednje putovanje u Švajcarsku. Jedini problem je bio izvući suprugu iz doma za stare, u kome je čekala sigurnu smrt.
Nekoliko dana kasnije od "Dignitasa“ je dobio kompletan izveštaj o poslednjim satima života svoje supruge. |
Mineli, koga zovu "Hovard Hughes potpomognuta smrt"”, česta je meta kritika i optužbi, a protiv njega je bio pokrenut i sudski proces jer su zaposleni na klinici asistirali u samoubistvu nekoliko obolelih od Alchajmerove bolesti i šizofrenije, tj. osoba koje nisu bile mentalno kompetentne da donesu odluku o okončanju svog života.
Da bi neka osoba prekinula život u toj klinici, najpre mora da postane član "Dignitasa", što se godišnje plaća 55 evra. Potom Mineliju šalje svoju medicinsku dokumentaciju i pismo u kome objašnjava zašto je za nju život postao neizdrživ, kao i sumu od 2.100 evra. Doktori koji sarađuju sa "Dignitasom" razmatraju dokumentaciju i procenjuju jesu li spremni da prepišu fatalnu dozu leka koji će osobi omogućiti smrt.
Ako daju "zeleno svetlo", pacijent ugovara sastanak u sedištu Dignitasa i plaća oko 720 evra za dva sastanka s doktorom koji ponovno pregleda pacijentovu medicinsku dokumentaciju i prepisuje sredstvo za "slatku smrt". Pacijent zatim plaća još 2.100 evra za dva zaposlena u "Dignitasu" koji će organizovati asistirano samoubistvo i biti svedoci tog čina. Ukupno smrt u "Dignitasu" košta oko 5.000 evra.
Kada potpiše dokumenta, medicinska sestra mu donosi smrtonosni napitak spravljen od vode i natrijum-petrobarbitala, koji deluje slično kokainu. Uz pacijenta su u trenutku smrti doktor i medicinska sestra koja mu pruža čašu vode sa fatalnom dozom leka. Za samo nekoliko trenutaka pacijent tone u dubok san koji će ga odvesti u mirnu i bezbolnu smrt. Ponekad je prisutan i neko od članova porodice. Kada se ustanovi smrt, doktor nazove policiju, a zatim se telo prevozi u mrtvačnicu.
Iako bi se čin asistencije u samoubistvu u većini svetskih zemlja smatrao ubistvom, u Švajcarskoj je doveden na nivo prosperitetnog biznisa. Osnivač "Dignitasa“ Ludvig Mineli smatra da su njihove usluge "humanitarni i prijateljski akt“.
|