Pejsmejkeri u ljudima na meti hakera
Američki stručnjaci upozoravaju na novu moguću metu sajber napada koji mogu imati smrtne posledice, a to su medicinski aparati, ugradni kao što su pejsmekeri ili insulinske pupmice, i bolnički uređaji.
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA), telo koje daje garancije za zdravstvenu bezbednost u SAD, upravo je uputila poziv proizvođačima ovih uređaja na povećanu pažnju.
FDA je zabrinuta zbog osetljivosti tih uređaja što se tiče sajber bezbednosti i zbog slučajeva "hakovanja" koji bi mogli direktno da se tiču medicinskih uređaja i bolničkih mreža. Takav scenario već je zamišljen na televiziji u popularnoj seriji "Houmlend", gde hakeri ubijaju potpresednika SAD tako što mu ulaze u pejsmeker i proizvode fatalni elektro šok.
"Dobra vest je da se nismo susreli ni s jednim takvim slučajem u stvarnom svetu. Ali loša vest je da se niko ne interesuje za tu temu sa naučne strane", rekao je Kevin Fu, profesor informatike na univerzitetu u Mičigenu, specijalizovan za oblast zdravstva. "Informatički virus mogao bi da se dobije za tren oka", rekao je Fu.
Kevin Fu je koautor studije koja je 2008. ukazala na rizike za aparate ugrađivane u ljudsko telo, kao što su pejsmekeri, jer hakeri mogu da ih reprogramiraju i da uđu u njihovu mrežu. On smatra, međutim, da je "najveći rizik" virus koji bi slučajno ušao u neki medicinski aparat pre nego imaginarni sajber napadi.
"Virusi često usporavaju neki računar, a kada se uspori medicinski aparat, on više nema kapacitet da radi kako treba", rekao je Fu.
Stručnjak bezbednosne kompanije IOActive Barnabi Džek smatra da je scenario prikazan u seriji "Houmlend" potpuno realističan i rekao da će predstaviti sličan napad na narednom forumu hakera.
Pored ugradnih aparata, brojni bolnički uređaji kao što su monitori koji prikazuju rad srca, skeneri, veštački respiratori, aparati za radiološku terapiju vezani su za internet mrežu, i njihova bezbednost bi mogla biti ugrožena. Takođe mogu biti hakovane i lozinke za ulazak u komandu tih aprata.
Barnabi Džek je rekao da je ipak veoma mala verovatnoća da se dogodi napad na medicinski ugrađen pojedincu, ali je i dodao da koliko god mali rizik, svaki rizik treba da bude otklonjen. On smatra da skretanje pažnje na taj problem može da navede proizvođače da poboljšaju bezbednost tih uređaja.