Kina: Snouden nije naš špijun
Tvrdnje da je bivši službenik američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Edvard Snouden špijunirao u korist Kine "potpuno su neosnovane", izjavila je danas portparolka ministarstva spoljnih poslova Kine Hua Čunjing.
"Mislim da su te tvrdnje potpuno neosnovane", rekla je Hua na pitanje povodom pisanja medija da je Snouden bio kineski informator pre nego što je pronašao utočište u Hongkongu.
Kineske vlasti do danas se nisu oglasile povodom slučaja Snouden. List Komunističke partije Kine Global tajms ocenio je danas da bi izručenje bivšeg službenika CIA-e Snoudena SAD izneverilo njegovo poverenje u demokratiju u Hongkongu i da bi bilo sramno za Peking.
"Snouden veruje u demokratiju i slobodu u Hongkongu", navodi list, dodajući da je bivši službenik CIA-e, koji je obelodanio detalje tajnog američkog programa špijuniranja, "nikom nije naneo zlo", već da je "upozorio na kršenje prava od strane američke vlade". Global tajms dodaje da bi vlade u Hongkongu i Pekingu "izgubile obraz" ukoliko bi Snouden bio izručen.
Snouden je medijima prosledio informacije o špijunskim aktivnostima SAD, odnosno nadzoru telefonskih razgovora i internet aktivnosti u zemlji i inostranstvu.
Prema juče objavljenim rezultatima istraživanja, oko 50 odsto žitelja Hongkonga je protiv izručenja Snoudena SAD. Nekoliko stotina ljudi u subotu se okupilo na protestu u Hongkongu kako bi izrazili neslaganje sa eventalnom odlukom vlasti o izručenju bivšeg službenika CIA-e.
Hongkong ima određeni stepen nezavisnosti u odnosu na ostatak Kine, a sa SAD ima potpisan sporazum o ekstradiciji. Međutim, Peking ima pravo da stavi veto na odluke koje se tiču kineske teritorije.
Snouden se od 20. maja nalazi u Hongkongu i pod istragom je američkog Federalnog istražnog biroa (FBI), ali vlasti SAD do danas nisu uputile zvanični zahtev za njegovo izručenje.