Javno protiv raka, tajno otkaz oboleloj
Radnica koje se još uvek leči od raka dojke dobila je otkaz u svojoj firmi, vodećoj farmaceutskoj ustanovi u Australiji, jer više nije u stanju da podiže teške kutije. Iako apotekarska ustanova Prajslajn izdvaja na desetine hiljada dolara za marketinšku kampanju, kojom pod sloganom "Sestre držimo se zajedno", promovišu opasnost od raka dojke, to isto razumevanje nisu imali za svoju bolesnu radnicu.
Zbog teške bolesti i lečenja Lisa Milković (52) je skoro dve godine odsustvovala sa posla, a kada je odlučila da posle lečenja postepeno počne da radi, poslodavac joj je poručio da za nju više nemaju posao. Lisa je bila zaposlena u stovarištu Prajslanja koje radi u sastavu Australijske apotekarske industrije (API).
Lisi Milković poslodavac je rekao da ukoliko tokom jednog sata ne može da sakuplja i podiže kutije napunjene do 600 predmeta, ona na posao više ne može da se vrati.
Međutim i pored toga što je preko 100 razočaranih kolega Lise Milković potpisalo peticiju kojom od matične firme API i izvršnog direktora Stivena Roča traže da se
Zakon je jedno, a moral drugo
Profesor Endrju Stjuart ekspert za radne odnose sa Univerziteta u Adelejdu, kaže da poslodavac ÒPrajslajnÓ nema obavezu da čuva upražnjeno radno mesto za Lisu Milković jer rak kao oboljenje nije povreda na radu.
|
koleginica vrati na posao, nisu u tome uspeli.
Lisa Milković koja je majka jednog deteta izjavila je za "Herald san" kako firma Prajslajn radi suprotno onome kako se predstavlja u javnosti. Telefonirala sam im i rekla da su makar mogli da mi pošalju cveće i kartu sa željama za brzo ozdravljenje, umesto što to rade nekom kada mu ugine pas ili kućni ljubimac. Za mene nisu mogli da organizuju čak ni jedan buket cveća, rekla je razočarana gospođa Milković.
Međutim generalni menadžer Prajslajna Stiven Arturson u izjavi za "Herald san" ističe kako gospođa Milković može da obavlja lakše fizičke poslove ukoliko neki drugi radnik iz tog odeljenja pređe u odeljenje u kome radnici podižu i teške kutije.
- Verujemo da smo joj pružili podšku i da smo kroz ovo vreme pokazali razumevanje za Lisinu situaciju. Činjenica je da smo pune dve godine čuvali radno mesto za nju, iako je po zakonu naša obaveza da to radimo najviše tri meseca, rekao je Stiven Arturson.
Gospođa Lisa Milković traži da joj poslodavac omogući da obavlja prethodni posao ali sa skraćenim radnim vremenom. Pre nego što se zaposlila radila je šest godina u Prajslajnu, a onda je ustanovljeno da boluje od raka dojke. Prethodno je 2005. godine na poslu povredila rame zbog čega više ne može da podiže teške predmete.
Nakon što je Herald san kontaktirao Prajslajn gospođi Lisi Milković je ponuđeno da se vrati na posao pod uslovom da neko od njenih kolega dobrovoljno uprazni njeno radno mesto.
- Ukoliko neko od Lisinih kolega, koji rade na popisu robe želi da se premesti u drugo odeljenje, bićemo više nego srećni da joj ponudimo da se vrati na posao, rekao je predstavnik Prajslajna.
Peticija kolega zbog dvostrukih aršina
Dominik Meling iz Nacionalnog sindikata radnika zaposlenih u Prajslajnu, podseća da su njene kolege potpisale peticiju kako bi gospođi Milković sačuvali radno mesto.
|