Protest počeo zbog parka, traje zbog "terora države": Dvoje mrtvih
Sindikat zaposlenih u javnom sektoru Turske stupiće u dvodnevni štrajk kako bi podržali proteste protiv vlade koji se nastavljaju u više gradova zemlje. Levo orijentisana konfederacija 11 sindikata Kesk, koja zastupa nekih 240.000 radnika, optužila je vladu da sprovodi "teror države", piše BBC.
Protesti i sukobi demonstranta sa policijom nastavljeni su sinoć, a lokalne vlasti u južnom gradu Antiohiji potvrdile su još jednu žrtvu sukoba.
Pripadnik omladinskog krila opozicione Narodne republikanske stranke Abdulah Komert (22) "ozbiljno je ranjen" iz vatrenog oružja koje je ispalilo neidentifikovano lice i kasnije je preminuo u bolnici, saopštile su lokalne vlasti.
Ranije su turski lekari izvestili o smrti 20-ogodišnjeg Mehmeda Ajvalitasa, kojeg je ubio vazač autmobila kada se zaleteo u gomilu demonstranta u Istanbulu.
Očekuje se da će se u utorak i sredu štrajk proširiti na škole i univerzitete, kao i na vladine kancelarije. U saopštenju, Kesk je naveo da se "teror koji država sprovodi protiv potpuno mirnih protesta nastavlja na način koji ugrožava bezbednost života građana".
Uprkos nastavku nereda, premijer Redžep Tajip Erdogan je u ponedeljak odbacio svaku mogućnost "Turskog proleća".
"Glavna opoziciona stranka ĆP je izazvala nedužne građane. Oni koji prave vesti i te događaje nazivaju Turskim prolećem ne poznaju Tursku", rekao je Erdogan insistirajući na rečenici "da se situacija poboljšava". A onda je rešio da ipak ode na ranije planirani put u Maroko. Kada je stigao u Maroko, Erdogan je insistirao da se situacija "smirila".
"Kada se budem vratio s puta, problemi će biti rešeni", rekao je Erdogan novinarima.
Retorika predsednika Turske, Abdulaha Gula, više je pomirljiva.
"Ako postoje različita mišljenja, različi stavovi, različite tačke gledišta i nesalganja, ništa nije prirodnije od prava izražavanja tih razlika", navela je njegove reči turska zvanična novinska agencija Anadolija.
BBC u pozadini sadašnjih sukoba vidi i sve zaoštrenije odnose između predsednika i premijera Turske.
Obračuni policije i demonstranta produžili su se i prošle noći u Istanbulu i glavnom gradu Ankari. Hiljade demonstranta ponovo se okupilo na trgu Taskim u Istanbulu i u Ankari pozivalo na ostavku Erdogana.
Protesti su počeli 28. maja, zbog vladinih planova za rekonstrukciju parka Gezi u blizini istanbulskog trga Taksim. Protesti su se ubrzo raširili na druge gradove i dobili su antivladin karakter sa političkim zahtevima. Demonstranti optužuju vladu da postaje sve više atuoritarna i boje se da Erdoganova Stranka pravde i razvoja (AKP) pokušava da uvede konzervativne islamske vrednosti u sekularnu državu i da krši njihove lične slobode.
Zvaničnici kažu da je više od 1.700 ljudi uhapšeno u demonstracijama u 67 gradova, mada su mnogi optušteni iz pritvora.