Rusi prave živog mamuta iz krvi stare 10.000 godina
Ruski naučnici nameravaju da kloniraju mamuta koristeći tkivo i krv ove davno izumrle životinje, rekao je Sergej Fjodorov, šef odeljenja postavki Muzeja mamuta "Lazarev" pri Institutu za primenjenu ekologiju u Jakutsku, na severu Rusije.
"Planiramo da kloniramo mamuta, a krv i analize tkiva pokazaće da li je to moguće. Ceo svet je uzbuđen zbog toga", rekao je on.
Fjodorov je dodao da se sada iz godine u godinu pronalaze novi ostaci mamuta zahvaljujući globalnom zagravanju i sve većem interesovanju za kupovinu kljova mamuta.
Analize krvi i tkiva mamuta daće veoma važne informacije i potvrdiće da li se mamut može klonirati, rekli su naučnici sa Instituta za primenjenju ekologiju u Jakutsku.
Tokom nedavne ekspedicije, stručnjaci Ruskog geografskog društva i Severoistočnog federalnog univerziteta proučili su dobro očuvani leš ženke vunastog mamuta, koji je otkriven prošlog avgusta na sibirskom ostrvu Mali Liakovski, u ruskom Arktičkom okeanu.
Šef ekspedicije Semen Grigorijev rekao je da je životinja, stara oko 60 godina, umrla pre 10.000 do 15.000 godina. On je dodao da je krv, koja je pronađena ispod stomaka mamuta koji je bio "zarobljen" u permafrostu, ostala u tečnom stanju, uprkos temperaturi od minus 17 stepeni Celzijusa.
"Postavlja se pitanje kako je krv mogla da ostane u tečnom stanju imajući u vidu da je stara barem 10.000 godina. A mišićno tkivo je bilo crveno, boje svežeg mesa", rekao je Semen.
Za projekat kloniranja, ruski stručnjaci potpisali su prošle godine sporazum sa genetičarom Hvangom Vuom Sukom iz južnokorejske Fondacije za biotehnološka istraživanja "Suam", koji je 2005. godine prvi uspeo da klonira psa.
U slučaju uspeha, DNK mamuta će biti ugrađen u jajne ćelije slonice koja bi, kao najbliži preživeli rođak mamuta, posle 22 meseca rodila mladunče davno izumrle vrste.