Dr Propast: Novi lom 2015. u SAD
Napori da se postigne privredna stabilnost mogli bi da dovedu do nove finansijske nestabilnosti, jer zamislite kakva će biti 2015. kada počne pooštravanje monetarne politike i rast kamatnih stopa, kaže Nurijel Rubini, poznat kao Doktor Propast, koji je profesor ekonomije u Stern School of Business Univerziteta u Njujorku.
Slabost američke privrede dovela je do konstantno visoke nezaposlenosti i niskih prosečnih stopa privrednog rasta. Efekti fiskalnih mera još više podrivaju performanse privrede SAD. Najnovi podaci ućutkali su neke zvaničnike Federalnih rezervi koji su nagoveštavali da bi FED uskoro trebalo da okonča sadašnju, treću, rundu olakšica. Spori privredni rast, visoka nezaposlenost i inflacija koja je dosta niža od ciljane ukazuje da ovo nije vreme da se počne sa ograničavanjem likvidnosti.
I periferija zone evra profitira od "zida" likvidnosti koji su stvorili FED, Banka Japana i druge velike centralne banke. Kamatne stope za državne obveznice u SAD, Japanu, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj i Nemačkoj su na smešno niskim nivoima i investitori traže profite širom sveta. Realnost je da će u sledeće dve godine krediti i obveznice dostići vrhunac zbog labave američke monetarne politike.
Čak i kada FED počne da diže kamatne stope taj proces će biti spor. U prethodnom ciklusu FED-u je trebalo dve godine da normalizuje referentnu kamatnu stopu. Sada, mnogo su viša i stopa nezaposlenosti i dugovanja domaćinstava i
Izlaz?Izvlačenje iz politike olakšica i nultih kamatnih stopa biće teško: ako se FED iz nje izvuče suviše brzo realna privreda će se urušiti, a prebrzo izvlačenje bi stvorilo, "prenaduvan balon" i urušilo finansijski sitem. Ako ne bude uspeo da se izvuče, pitomi FED će verovatno naduvati te "balone". |
administracije. Brza normalizacija, poput one sprovedene u toku samo jedne godine, 1994, srušila bi tržišta obveznica i mogla bi da dovede do ozbiljnih privrednih problema.
- Ako su finansijska tržišta uzburkana sada, zamislite samo kakva će biti 2015. kad FED počne zaoštravanje i 2017. kada se završi taj proces - kaže Rubini.
Slaba realna privreda i tržište rada, uz visoka dugovanja, indikacija su da monetarne stimulacije moraju polako da se ukidaju. Međutim, sporo napuštanje tih stimulacija nosi rizik stvaranja "prenaduvanog balona" kredita i aktive, koji bi mogao da bude najmanje iste veličine, a možda i veći od prethodnog. Tako bi napori da se postigne privredna stabilnost mogli da dovedu do finansijske nestabilnosti.