Zaraženi organi izazvali tragediju
Tragična smrt tri žene koje su u umrle u roku od mesec dana pošto im je obavljena transplantacija organa donatora Jove Vranješevića, poreklom iz Srbije, ne bi se dogodila da je postojala bolja komunikacija između medicinskog osoblja, bolnica i porodice pacijenata.
Ovo se čulo tokom pretresa pred Istražnim sudom u Melburnu povodom smrti Karen Vilkinson (44), Karmeline Sirijani (63) i Gurpal Sandu (64), koje su dobile organe od pedesetsedmogodišnjeg Vranješevića i umrle jedna za drugom u roku od mesec dana, u razmacima od šest dana, navodi "Herald san".
Naime, 20 dana posle povratka iz Srbije 2006, gde je posetio rodbinu, 57-godišnji Jovo Vranješević je u Melburnu doživeo moždani udar i preminuo. Istraga je kasnije pokazala da je tokom boravka u otadžbini oboleo od limfocitarnog horiomeningitisa (LCMV), infektivnog virusa koji prenosi kućni miš, ali da nije umro
Virus bio nepoznanica
Prema navodima sudije, utvrđeno je da je virus LMCV bio uzročnik smrti kod sve tri pacijentkinje.
|
od te bolesti.
Tokom istrage došlo se do saznanja da niko od lekara nije pitao porodicu Vranješević o Jovinim zdravstvenim problemima pre nego što su donirali njegove organe.
Istražni sudija Odri Džejmison utvrdila je kako su se kod tri žene javile komplikacije nekoliko dana nakon transplantacije 2007. i da su sve tri umrle od tog virusa. Veza između četiri smrtna slučaja otkrivena je posle obdukcije gospođe Karmeline Sirijani, u čijem organizmu ranije nije pronađen ovaj virus.
Sudija je izjavila da tragedija nije mogla da se predvidi i da su u slučaju transplantacije preduzete adekvatne mere. Ipak, zatražila je uspostavljanje bolje komunikacije između medicinskog osoblja, bolnica i članova porodice pacijenata.
- Virus sličan LMCV otkriven je nekoliko meseci nakon smrti tri pacijentkinje, primalaca organa - rekla je Odri Džejmison. - Prihvatam činjenicu da je do tog otkrića taj tip virusa bio nepoznat kod ljudi, pa samim tim nije mogao da bude identifikovan u vreme transplantacije - pojasnila je sudija i navela da taj virus do tada nije bio zabeležen u Viktoriji.
Ona je dodala da ne želi da odvraća ljude od doniranja organa jer je procenat donatora u Australiji nizak.
Partnerka pokojne pacijentkinje Karen Vilkinson gospođa Re Moran izjavila je kako je prihvatila preporuke i da je bila svesna da je ishod transplantacije "neizvestan".
- Mislim da su rizici prilično mali da se ovo ikada ponovi i da je program
Loša komunikacija
U svom zaključku sudija je izdala preporuku organizaciji Donirajte život da ovlasti porodice da ih konsultuju pre i nakon transplantacija organa.
|
transplantacije veoma koristan. I dalje sam zahvalna porodici donatora što su doneli tako tešku odluku u trenutku kad im je otac i muž preminuo - rekla je Re Moran.
Pre transplantacije gospođa Karen Vilkinson nalazila se na dijalizi punih pet godina, a preminula je 1. januara 2007. pošto su se kod nje javile teške komplikacije nakon operacije.
Jedan bubreg je presađen Karen Vilkinson (44) koja je operisana u Kraljevskoj bolnici u Melburnu, drugi bubreg je dobila Karmelini Sirijani (63), jetra pokojnika presađena je Gurpal Sandu (64), a njih dve su operisane u Ostin bolnici. Međutim, sve tri su preminule u razmaku od šest dana.
Ugrušak ubio Vranješevića
Jovo Vranješević iz Nobl Parka, na jugoistoku Melburna, preminuo je 12 dana posle povratka iz Srbije, gde je posetio i farmu svoje majke. U presudi koja je nedavno saopštena u Melburnu, istražni sudija Odri Džejmison podsetila je na lekarske nalaze, prema kojima je pokojni Vranješević pre smrti izgubio 15 kilograma, da se žalio na glavobolje, bolove u telu i slabost tela.
Iako je nosio redak virus, on je ipak umro od krvnog ugruška u mozgu izazvanog šlogom. Ne znajući da je bio inficiran opasnim virusom, porodica pokojnika je pristala da njegove organe zavešta osobama kojima su bili potrebni. |