"Čeličnu lejdi" ispraćena kao kraljica (za 10 miliona £)
Poslednji ispraćaj nekadašnje britanske premijerke Margaret Tačer, poznate kao Čelična lejdi, završen je danas u Katedrali Svetog Pavla u Londonu, u prisustvu 2.300 ljudi, među kojima su bili i kraljica Elizabeta II, njen muž, vojvoda od Edinburga Filip i premijer Dejvid Kameron.
Biskup Londona Ričard Čartres, koji je odao poštu konzervativnoj premijerki koja je predvodila britansku vladu od 1979. do 1990. rekao je da ona i danas budi snažne emocije, 23 godine pošto je otišla sa funkcije.
"Mnoštvo suprotstavljenih mišljenja steklo se oko gospođe Tačer, koja je postala simbolična figura, čak i 'izam' (tačerizam). Danas su ostaci stvarne Margaret Hilde Tačer ovde. Svakako ima prostora za raspravu o njenoj politici i ostavštini... ali ovde i sada nije ni vreme ni mesto", rekao je Čartres.
Više od 700 vojnika, mornara i osoblja vazduhoplovnih snaga stajalo je duž puta do katedrale, a oko 4.000 policajaca bilo je na dužnosti.
Posmatrači koji su se nalazili duž tog puta aplauzom i jecajima su reagovali kako je prolazio kovčeg sa zemnim ostacima Tačerove, koju su pratili mladi vojnici, mornari i vazduhoplovci. Neki ljudi su, međutim, izrazili tihi protest, okrećući leđa kovčegu Tačerove. Jedan čovek je nosio transparent na kome je pisalo "Počivaj u sramoti". Među prisutnima koji su stajali duž rute kojom je prolazio kovčeg dolazilo je, takođe, do rasprava između pristalica i protivnika Tačerove.
Filip bili su među prisutnima koji su došli da odaju poslednju poštu bivšoj premijerki. Ispraćaju Tačerove prisustvovali su i njene političke kolege, kao i rivali, ali i visoki zvaničnici iz celog sveta, među kojima 11 premijera, kao i bivši američki državni sekretari Henri Kisindžer i Džordž Šulc.
Ožalošćeni su u crkvu ulazili uz muziku britanskih kompozitora, među kojima su bili i Edvard Elgar i Ralf Von Vilijams, a tokom službe su se mogle čuti crkvene himne i odlomci iz Biblije koje je izabrala sama Tačerova, čiji otac je bio bakalin, a odrasla je u metodističkoj porodici u kojoj je moralo teško i puno da se radi.
Njena ćerka Amanda Tačer pročitala je odlomak iz Poslanice Efešanima iz Novog zaveta. Starešina Katedrale Svetog Pavla, Dejvid Ajson podsetio je na "hrabrost, postojanost i rešenost Tačerove da postigne ono u šta je verovala da je prava stvar za opšte dobro". Pre oproštajne službe, kovčeg sa ostacima Tačerove dovezen je iz parlamenta do crkve Svetog Klimenta danskog, gde su se od nje oprostili vernici.
Kovčeg je potom umotan u zastavu Velike Britanije i prekriven belim ružama i porukom njene dece u kojoj je pisalo "Voljenoj majci, koja će uvek ostati u našim srcima", i na lafetu, koji je vuklo šest crnih konja, prevezen do katedrale.
Tačerovoj su tokom ceremonije sahrane odate sve vojne počasti, što nije uobičajeno prilikom državnih sahrana. To je izazvalo gnev nekih Britanaca koji smatraju da je njena politika podelila zemlju i socijalno i ekonomski.
"Kao i svako drugi, ona zaslužuje pristojnu sahranu, ali ne na račun poreskih obveznika", ocenila je jedna od protivnica Tačerove. Premijer Dejvid Kameron, međutim, insistirao je da je ovakva ceremonija "odgovarajuće odavanje pošte velikoj premijerki koja je poštovana širom sveta".
Neke uvažene ličnosti nisu prisustvovale, poput bivše prve dame SAD Nensi Regan, čiji je muž Ronald imao blizak odnos sa Tačerovom, kao ni bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov. Nemačka kancelarka Angela Merkel poslala je ministra spoljnih poslova, a Klintonovi i Bušovi su odbili da dođu. Kremacija Margaret Tačer, kojoj će prisustvovati samo članovi porodice, biće održana kasnije danas.