Prepucavanje Atine i Berlina ko je kome dužan
Debata o tome da li Nemačka i dalje duguje ratnu odštetu Grčkoj za Drugi svetski rat danas je obnovljena u oštroj razmeni reči između grčkog ministra spoljnih poslova Dimitrisa Avramopulosa i nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea.
Nemački mediji preneli su izjavu Šojblea koji je poručio da bi Grčkoj bilo bolje da se usredsredi na svoje privredne reforme i dodao da je pitanje ratnih reparacija davno rešeno. "Mislim da su takvi komentari neodgovorni. Mnogo važnije od zaluđivanja ljudi takvim pričama bilo bi objasniti i razjasniti reformski put", rekao je Šojble.
On je ocenio da je Grčka dosta postigla, ali da je još više pred njom da uradi i da ne treba skretati temu sa tog pitanja.
Odmah je reagovao grčki ministar spoljnih poslova Avramopulos koji je poručio da je na međunarodnom pravu da presudi da li je pitanje ratne odšteta rešeno i naglasio da to nema nikakve veze sa trenutnim paketom pomoći za Grčku.
"Nema tu nikakve veze između finansijskih reformi i pitanja nemačke ratne odštete, niti je može biti. Osim toga, pitanje nemačkih reparacija Grčka je pokrenula pre mnogo godina. Da li je ili ne taj slučaj zatvoren, odlučiće međunarodna pravda", naveo je u saopštenju ministar Avramopulos.
Pitanje nemačke ratne odštete Grčkoj pravno je nerešeno već nekoliko decenija. Nemačka je od 1941. do 1945. držala Grčku pod okupacijom. Za to vreme Grčka je morala da produžava pozajmljivanje kod drugih država i da se odrekne svojih rezervi zlata. Takođe, tu je i pitanje kompenzacija za uništenu infrastrukturu i odšteta za pojedince koji su preživeli nacističku vlast.
Nemačka je 1960. platila Grčkoj 115 miliona maraka (oko 27,5 miliona tadašnjih američkih dolara), posle čega je odbila bilo kakve dalje isplate uz argument da je time podmirila svoje dugove.