"Haški tribunal deformisao ideju međunarodne pravde"
Haški tribunal je deformisao ideju međunarodne pravde i kažnjavanja zločina i dobro je što će se o njemu iduće sedmice raspravljati u Generalnoj skupštini UN, ocenjeno je na konferenciji "Nove srpske političke misli" u Beogradu.
Eksperti za međunarodno pravo Milan Škulić i Jovan Ćirić i analitičar Đorđe Vukadinović rekli su da nemaju nikakva očekivanja od predstojeće debate u UN, jer smatraju da se suštinski neće promijeniti međunarodna slika o Haškom tribunalu, ali da je ta rasprava, ipak, važna.
Vukadinović, koji je i glavni urednik "Nove srpske političke misli" naveo je da ta debata neće dovesti do revizije presuda, nego će možda uticati da se spreči tendencija da se za sve okrive Srbija, srpski narod i srpska istorija.
On je rekao da je sada vreme za naučne i stručne diskusije o radu Tribunala, navodeći da su one do sada bile opterećene velikim interesima i politikom.
Vukadinović ističe da otpori i "verbalna tuča" u nekim zemljama povodom inicijative predsednika Generalne skupštine UN Vuka Jeremića da se održi ova debata potvrđuju tezu da je ideja međunarodne pravde i prava inficirana "dnevnom politikom i virusom moći".
On je naveo da je Hag ideju međunarodne pravde pretvorio u svoju suprotnost i karikaturu i da je uspostavio "pobedničku pravdu".
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Milan Škulić rekao je da se haškim presudama falsifikuje istorija, a kao primjer je naveo prvu presudu u Hagu protiv Duška Tadića.
On je naveo da je Tadić bio "neki marginalni stražar, ali u čiju presudu je ušao čitav istorijski aspekt i iskrivljena srpska istorija, velika Srbija, hegemonija"...
Škulić ističe da Haški tribunal stvara krivotvorenu istoriju i krši pretpostavku nevinosti, te da je "jedan eksces" nastao protivno međunarodnom pravu i predstavlja njegov loš primer.
"Haški tribual zaslužuje osudu, pre svega, zbog svoje uloge u istoriji, posebno prikazivanja Srba", rekao je Škulić.
Direktor Instituta za uporedno pravo Jovan Ćirić rekao je da Srbija nije dovoljno učinila na promociji "svoje stvari" i da ljudi u svijetu, koji imaju uticaj, nisu dovoljno upoznati sa onim šta se dešavalo 90-ih godina prošlog veka u Hrvatskoj i BiH.