Ovako bi izgledao nuklerani rat SAD i Koreje
Stručnjak CNN-a za bezbednost opisao je mogući scenario nuklearnog napada Severne Koreje na SAD i Južnu Koreju. Prema njegovim rečima, nekoliko dana posle napada inicijativa bi se iz ruku Severne Koreje preselila u ruke saveznika.
Severna Koreja verovatno bi započela napad artiljerijskom paljbom po odabranim ciljevima u Južnoj Koreji. Artiljerijski napad bio bi praćen iskrcavanjem desantnih jedinice, koje bi naverovatnije bile ubačene na teren Južne Koreje uz pomoć podmornica.
Agenti-spavači, koje je Severna Koreja ubacila u Seul i druge veće gradove, kontaktirali bi svoju vojsku i pružali informacije o ciljevima. Istovremeno, Južna Koreja i SAD bi započele protivnapad, u kojem bi mornarica SAD-a uspostavila protivartiljerijsku paljbu po postrojenjima Severne Koreje, potom započela kampanju vazdušnih napada.
U roku od dva-tri dana, predviđa CNN-ov analitičar, inicijativa bi se preselila iz ruku Severne Koreje u ruke saveznika. Ali, vrlo je mala verovatnoća da do opisanog napada uopšte dođe. Mnogo je verovatnije da će Severna Koreja izvesti ograničeni napad na jedan ili dva odabrana cilja.
Južnokorejski ministar odbrane jutros je izjavio da je Severna Koreja na svoju istočnu obalu premestila raketu sa "znatnim dometom", ali je naglasio da ona ne može da pogodi SAD. Ministar odbrane Kim Kvan-jin je objasnio da je domet projektila znatan, ali ne i dovoljan da dobaci do druge obale Tihog okeana.
Stručnjaci kažu da Severna Koreja još nije pokazala da ima rakete dugog dometa ili veće preciznosti. Neki pretpostavljaju da je raketa dugog dometa koju je Pjongjang pokazao na paradi prošle godine bila zapravo maketa.
Severna Koreja je jutros saopštila da je njena vojska dobila dozvolu da "manjim, lakšim i raznovrsnim" nuklearnim oružjem napadne Sjedinjene Američke Države, dok je iz Vašingtona saopšteno da se zaštita regiona pojačava razmeštanjem protivraketnog sistema na ostrvo Guam u Pacifiku.
"Nemilosrdne operacije" severnokorejskih snaga su "konačno ispitane i odobrene", navodi se u saopštenju vlasti u Pjongjangu, koje je prenela Korejska centralna novinska agencija. Dodaje se da rat može početi "danas ili sutra".
Uprkos ratobornim izjavama Pjongjanga, analitičari ne očekuju nuklearni napad Severne Koreje i ukazuju da vlasti te zemlje znaju da bi takav potez bio saomubilački.