Napastvovani postaju napasnici
Svaki deseti dečak koji je seksualno napastvovan posle puberteta i sam postaje seksualni napasnik. Ovo se čulo od vodećih psihijatara tokom Parlamentarne istrage koja se u Viktoriji vodi zbog seksualnog nasilja koje su nad decom činili predstavnici crkvi i verskih organizacija.
Pol Malin bivši klinički direktor Instituta za forenzičko zdravlje u Viktoriji, tvrdi kako postoji čvrsta povezanost između muškarca koji su u detinjstvu bili seksualno napastvovani i odraslih seksualnih napasnika. Najveća povezanost javlja se, ukoliko su dečaci bili žrtve seksualnog napastvovanja dok su imali između 12 i 16 godina.
- Podaci sugerišu da iz te starosne grupe, svaki deseti napastvovan dečak u kasnijem životnom dobu i sam postaje seksualni prekršilac, što smatramo da je izuzetno visok broj, ističe profesor Malin.
Posledice kod žrtava nasiljaProfesor Malin ističe kako studija instituta za forenzičko zdravlje u Viktoriji, dokazuje da deca žrtve nasilja u velikom procentu pate od depresije i pratećih bolesti, anksioznosti i poremećaja od stresa, alkoholizma i narkomanije te društveno-socijalnih problema. Veliki broj njih ne uspeva da završi školu, ima probleme u komunikaciji sa ljudima, nervne probleme, prerani ulazak u seksualne odnose te visoki procenat maloletničke trudnoće. |
Obraćajući se Parlamentarnom odboru Viktorije o potrebi institucionalnog odgovora na seksualne prestupnike nad decom, profesor Malin upozorava da je čak 15 odsto dece bilo seksualno napastvovano u njihovom školskom uzrastu. Po njemu, to predstavlja opasnost da će neki od njih, kada uđu u 20-te godine života možda koristiti zakonom nedozvoljene suspstance te kršiti zakon nedozovoljenim ponašanjem.
- To su muškarči koji često pokazuju znake socijalne nejednakosti, intelektualnu slabost, mentalne i zdravstvene probleme kao i nepoštovanje prema drugim osobama, pojašnjava profesor Malin.
Tokom poslednje decenije stučnim radom profesor Pol Malin bio je uključen u rad sa gotovo 3.000 žrtava, koje su bile seksualno napastvovane u dečijem uzrastu, a kod kojih su se ispoljili simptomi mentalne poremećenosti, suicida, narkomanije, napastvovanja drugih osoba i činjenja drugih krivičnih dela.
Muškarci i žene koji su bili žrtve seksualnog nasilja često i sami, kasnije tokom života, čine drugima nasilje. Mnogi od njih žive u socijalno nesigurnim sredinama, nasilnim komšilucima Profesor Malin predlaže organizovanje edukativnih kampanja o upoznavanju sa opasnošću i posledicama seksualnog nasilja nad decom.
- Ukoliko ne učinimo sada nešto, to će u budućnosti predstavljati veliki teret po celu zajednicu, moramo da razmišljamo o metodama koje će odgovoriti na problem protiv muškaraca koji seksualno napastvuju decu, rekao je profesor.