Teorije (zavere) o smrti Uga Čavesa
Kada je CNN objavio izjavu jednog bivšeg diplomate da je Ugo Čaves mrtav, nedelju dana pre nego što je to zvanično proglašeno, potpredsenik Venecuele Nikolas Maduro je rekao da je živ i za njegovo stanje optužio neprijatelje. Opozicija je ubrzo javila da vlast krije istinu i dodala da će se sve saznati za nekoliko dana. Danas, kada se i zvanično zna da je Ugo Čaves mrtav, nagađa se gde i kada je narodni vođa i komandant umro.
Potpredsednik Venecuele Nikolas Maduro, saopštavajući narodu da je Čaves preminuo, optužio je "istorijske nepriajtelje Venecuele" (misleći na Amerikance) da su izazvali rak kod Čavesa kako bi podrili demokratiju u toj zemlji. Ovaj stav potkrepljen je i proterivanjem američkog ambasadora iz Karakasa u trenutku kada je zemlja ostala bez predsednika.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, veliki prijatelj i saveznik Čavesa i Venecuele, izražavaju žaljenje zbog odlaska "mučenika koji je služio narodu i štitio ljudske i revolucionarne vrednosti", naveo je da je Čaves umro od "sumnjive bolesti", doprinoseći zvaničnoj propagandi u Venecueli o smišljenom napadu na predsednika.
Lider Ruske komunističke partije Genadij Zjuganov insistira na međunarodnoj istrazi o smrti Uga Čavesa. On napominje da je vrlo sumnjivo što sve veći broj latinoameričkih lidera oboljeva od karcinom i aludira na moguću umešanost SAD.
"Kako je moguće da istovremeno šest latinoameričkih lidera protiv SAD boluje od iste bolesti?", upitao je Zjuganov.
Od karcinoma je bolovao i Fidel Kastro, kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos, predsednik Brazila Dilma Rusef, njegov prethodnik Luis Ignasio Lula de Silva i bivši lider Paragvaja Fernando Lugo.
Međutim, u samoj Venecueli najzastupljenije su dve verzije smrti. Njegovi saradnici smatraju da su ga ubli Amerikanci putem "vakcine" kojom mu je "ubrizgan" rak. Prema toj struji Čavesova smrt je čisto političko ubistvo.
Sa druge strane pojavila se glasina da je umro na Kubi, a što je vlast već neko vreme pokušavala da sakrije. Ovu teoriju potkrepljuje to što pored njegove postelje u vojnoj bolnici u Karakasu, gde je zvanično umro, nije viđen niko od ministara i visokih državnih funkcionera.
Španski list "ABC" piše da je Čaves u petak hitno vraćen na Kubu, gde je pre operisan četiri puta i do pre dva meseca lečen. Umro u utorak u sedam sati ujutru po kubanskom vremenu, pošto je porodica dozvolila lekarima da ga ne održavaju u životu i isključe sa aparata. Posle toga je, opet krišom, vraćen u Karakas.
List dodaje da je potpredsednik Nikolas Maduro preduzeo sve mere da odvrati pažnju javnosti sa bolesti predsednika, pa je proterivanje američkog ambasadora bilo diverzija kako se ne bi saznalo za tajno putovanje Čavesa na Kubu i nazad.
Mnogi posmatrači veruju da je on preminuo pre više dana ili čak nedelja, ali da je to obelodanjeno tek sada da bi se pripremio teren za smenu vlasti. Vlada je takve tvrdnje redovno poricala, objavljujući narodu najnovije vesti o stanju predsednika.