Jevreji odbili Putina
Jevrejska organizacija Čabad odbacila je danas predlog predsednika Rusije Vladimira Putina da se sporna kolekcija istorijski važnih knjiga i dokumenata smesti u Jevrejski muzej u Moskvi i zatražila da se ona prebaci u Njujork.
Nejtan Levin, pravni zastupnik Čabada, saopštio je da je ta organizacija zakonski vlasnik kolekcija i da Putinov predlog nije prihvatljiv.
"Kolekcija mora biti vraćena biblioteci Agudas Časidej Čabad u glavnom štabu Čabada u Bruklinu", rekao je Levin.
Američki federalni sudija je prošlog meseca naložio Rusiji da plaća 50.000 dolara dnevno dok spornu kolekciju knjiga i dokumenata ne vrati Čabadu.
Pre dva dana, na sastanku zvaničnika ruske vlade u Jevrejskom muzeju i centru tolerancije u Moskvi, Putin je predložio da se kolekcija preda ovoj instituciji, i da se problem reši na taj način.
Prema njegovim rečima, sve strane u ovom sporu treba da se "suzdrže od raspaljivanja situacije i umesto toga da tragaju za rešenjem", objavio je list Njujork tajms.
Ruske novinske agencije su javile da je Putin kritikovao presudu federalnog suda SAD i da je izjavio kako je "diskusija o ovom problemu poprimila elemente konfrontacije".
Rusija tvrdi da je sporna kolekcija njeno državno vlasništvo i njena diplomatija je američku presudu okarakterisala prošlog meseca kao "apsolutno nezakonitu" i dodala da se radi o "provokativnoj odluci". Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je takođe zapretilo žestokim odgovorom, ako američke vlasti budu pokušale da zaplene ruskum imovinu kako bi prinudno naplatile kaznu koju je sud odredio.
Rusija je prethodno obustavila sve svoje umetničke izložbe u SAD, plašeći se da bi one mogle biti zaplenjene i postati talac sudske bitke - uprkos tvrdnji Čabada da neće posezati za umetničkim delima koja je Stejt department označio kako kulturno značajna.
Sporne su u ovom slučaju dve kolekcije: 12.000 verskih knjiga i rukopisa zaplenjenih u Oktobarskoj revoluciji 1917. godine i potonjem građanskom ratu u Rusiji, kao i 25.000 rukom pisanih skripti i drugih dokumenata verskih vođa koje je otela nacistička Nemačka u Drugom svetskom ratu.
Ta dokumenta je sovjetska Crvena armija kao ratni plen prenela u Ruski državni vojni arhiv.
U knjigama i rukopisima, od kojih su neki stari i nekoliko vekova, nalaze se ključna učenja organizacije Čabad.
Američki sudija je 2010. godine zaključio - pošto se slučaj osam godina vukao po pravosuđu SAD - da se spisi nezakonito nalaze u Ruskoj državnoj biblioteci i Ruskoj vojnoj arhivi, pa je naredio ruskoj vladi da ih preda američkoj ambasadi u Moskvi ili predstavniku Čabada.
Rusija je to odbila, što je dovelo do izricanja penala, koje Moskva nije platila.
Bela kuća je neuspešno tražila od sudije da ne izriče penale, tvrdeći da se njima neće rešiti slučaj, da su kontraproduktivni po američko-ruske odnose i da će naškoditi interesima američke spoljne politike.