Obama pokreće projekat proučavanja mozga
Administracija predsednika SAD Baraka Obame planira da pokrene naučni projekat za ispitivanje rada ljudskog mozga i sastavljanje detaljne mape njegovih aktivnosti, piše danas list Njujork tajms.
Novi projekat, koji Obamina administracija planira da obelodani u martu, obuhvatiće rad federalnih agencija, privatnih fondacija i timova neuronaučnika i nanonaučnika u zajedničkom naporu da se unapredi znanje o milijardi neurona u mozgu i dobije bolji uvid u percepciju, delovanje i svest. Cilj ovog višegodišnjeg plana je da se za mozak uradi ono što je Projektom ljudskog genoma učinjeno za genetiku, navodi Njujork tajms.
Naučnici se nadaju da će ovim poduhvatom razviti tehnologiju ključnu za razumevanje bolesti poput Alchajmerove i Parkisonove, kao i da će otkriti nove terapije za razne mentalne bolesti. S druge strane, tim projektom bi mogao da se pripremi put za napredak u oblasti veštačke inteligencije.
Za ovaj združeni naučni poduhvat, koji bi mogao na kraju da košta više milijardi dolara, očekuje se da će biti deo predloga američkog budžeta koji će Obama predstaviti sledećeg meseca. U govoru o stanju nacije, Obama je naveo istraživanje mozga kao primer kako bi vlada trebalo da "investira u najbolje ideje".
"Svaki dolar koji smo investirali u mapiranje ljudskog genoma vratio je 140 dolara našoj ekonomiji. Danas naši naučnici mapiraju ljudski mozak da otključaju odgovore za Alchajmera", rekao je Obama.
Naučnici uključeni u projekat kažu, kako prenosi Njujork tajms, da se nadaju da će iz američkog budžeta biti izdvojeno više od 300 miliona dolara godišnje, odnosno najmanje tri milijarde dolara za 10 godina.
Projekat ljudskog genoma, koji je započet 1990, koštao je 3,8 milijardi dolara. Cilj da se mapira celokupan ljudski genom ili svi geni u ljudskom DNK, ostvaren je pre krajnjeg roka u aprilu 2003. U dokumentu vlade SAD o njegovim uticajima navedeno je da je do 2010. vratio 800 milijardi dolara.