Hrvatski teroristi osuđeni po dokazima
Sudija Vrhovnog suda Novog Južnog Velsa srušio je nade članova grupe nazvane "Šest Hrvata" u poslednjem pokušaju da im se odobri revizija presuda izrečenih pre više od 30 godina za bombašku zaveru u Sidneju. U njihovim naporima podržavao ih je veliki broj Australijanaca hrvatskog porekla.
U zaključku, vršilac dužnosti sudije Grejem Bar odbacio je zahtev trojice od pet preživelih osuđenika, koji su tražili reviziju presuda iz 1982. godine. Rezultat tih presuda bio je da su svi odslužili po 15 godina, uz skraćenje za dobro ponašanje u zatvoru.
Sudija Bar kazao je da se presude zasnivaju na dokazima policije Novog Južnog Velsa koja je u kućama šestorice australijskih Hrvata pronašla materijale za pravljenje bombi, kao i na njihovim nepotpisanim priznanjima.
Tajni dogovor u Kanberi
"Sidnej morning herald" podseća da su mediji Ferfaksa prošle godine istraživali dugo kontroverzni slučaj. Tada je bivši vladin advokat Jan Kanlif rekao da je iz prve ruke saznao da među zvaničnicima u Kanberi postoji tajni dogovor o zadržavanju obaveštajnih podataka koji bi mogli da dovedu do presude da nisu krivi. |
Osuđeni su se uzdali u događaje koji su kasnije otkrili nepravilnosti u pojedinim policijskim delima. Tako je takozvana Vudova kraljevska komisija 1994. otkrila da postoje slučajevi zloupotrebe istrage s učešćem policijskih jedinica - naoružanog odeljenja za borbu protiv provala (komandir u tom slučaju bio je Rodžer Rodžerson, kasnije smenjen i zatvoren zbog obmane pravosuđa), specijalne jedinice i specijalnog policijskog ogranka.
Njima je na dušu stavljeno fabrikovanje nepotpisanih ili "verbalnih" priznanja, kao i napadi i podmetanje droga, oružja ili novca osumnjičenim, kao i nameštanja s ciljem da se dokazi pojačaju.
Operacija "agenta provokatora"
Bivši specijalista za Balkan pri američkoj Agenciji za nacionalnu bezbednost, a sada profesor na američkom Mornaričkom ratnom koledžu Džon Šindler, tvrdi da su mu zvaničnici iz bivše jugoslovenske špijunske službe UDBA kazali da je ovaj slučaj bio najuspešnija operacija "agenta provokatora" na zapadu, s ciljem da se diskredituju separatistički pokreti u njenoj etničkoj dijaspori. |
- Nije dovoljno za osuđenu osobu da se žali, a bez više (argumenata), jer je utvrđeno da je kriva na osnovu dokaza policajca koji je pripadao jedinici u kojoj je postojala korupcija - kazao je sudija Bar, prema "Sidnej morning heraldu".
Sudija Bar takođe je odbacio argument o tome da verbalno (priznanje) po kojem je svaki od petorice navodno priznao učešće u bombaškoj zaveri nije prihvatljivo za sud, a po promenama u zakonu iz 1991. koje zahtevaju da se intervjui u policiji elektronski snimaju. Sudija je stav o tome odbacio zaključkom da se principi pri jednoj presudi ne mogu dovoditi u pitanje zbog zakona koji je kasnije promenjen.