Britanci napravili futurističku istraživačku stanicu
Sto godina nakon čuvene ekspedicije Roberta Skota na Antarktik, otvoriće se istraživačka stanica vredna 25,8 miliona funti, koja predstavlja uvod u budućnost, obzirom da čitava stanica može da se kreće na skijama. Reč je o prvom pokretnom istraživačkom centru, dizajniranom tako da može da se premešta kako se ne bi dogodilo da ostane zatrpan u snegu u ovim pustim predelima.
Istraživačka stanica "Hejli VI" je šesta na ledenoj ploči Brant Ajs, koja pluta na oko 16 kilometara udaljenosti od ivice Južnog Atlantika. U centar će moći da se smesti između 16 i 52 člana ekspedicije, u zavisnosti od godišnjeg doba. Centralni kontejner, gde će naučnici provoditi slobodno vreme, namenjen je druženju i relaksaciji, a u njemu se nalaze sala za ručavanje, bar i teretana. Stubovi na samim skijama održavaju stanicu na visini od četiri metra iznad tla.
Unutrašnjost centra specijalno je dizajnirana da bi unutra moglo da stane 52 člana ekipe tokom leta ili 16 tokom tri zimska meseca kada vlada totalni mrak, a temperatura se spušta na minus 56 stepeni Celzijusa. Ukoliko je potrebno da se stanica pomeri, kontejneri se razdvajaju i zatim odvlače na novu lokaciju.
Dizajneri su imali zadatak da naprave najmoderniju laboratoriju i prostor za život istraživača, koji mogu da izdrže ekstreme meteorološke uslove zimi. Za to im je bilo potrebno osam, a za samu izgradnju četiri godine, jer su radovi mogli da se izvode jedino tokom devet nedelja, koliko na Antarktiku traje leto. Ukupna cena izgradnje iznosi 26 miliona funti.
- Dugoročna istraživanja u stanici Hejli od 50-tih prošlog veka dovela su do dubljeg razumevanja našeg sveta. Tokom pola veka, centar je otkrio klimatske promene, mogućnost da će topljenje leda na polovima povećati nivo mora, kao i da čovek ima uticaj na prirodno okruženje. Na polovima su primećeni prvi znaci globalnih klimatskih promena - zaključio je profesor Alan Rodžer, direktor Britanskih istraživanja Antarktika.