Devojku spalili kao vešticu: Policija gledala, masa snimala
Šestogodišnjeg dečaka iz sela Pajala u unutrašnjosti Papua Nove Gvineje u utorak ujutru zaboleo je stomak, odveli su ga u bolnicu, ali je za nekoliko sati umro. Ogorčeni meštani bili su uvereni da je dečak žrtva veštičjih vradžbina, zbog čega su na lomači živu spalili 20-godišnju devojku. Dok je policija preplašeno posmatrala rulju kako muči i ubija devojku, meštani su sve zabeležili kamerama na mobilnim telefonima.
Dve žene iz sela pobegle su u prašumu, ali je razjarena rulja za nekoliko sati uspela da ih nađe. "Nismo mi", branile su se, "kriva je Leniata", vikale su žene.
Kepari Leniata bila je 20-godišnja majka dvoje dece. Nije bila meštanka, već se iz doselila iz susedne pokrajine, a nije imala ni rodbine koja bi je zaštitila. Napadači su Leniatu odvukli od dece, tukli je i mučili usijanim gvožđem. Tražili su da prizna da je vračanjem ubila dečaka. Kad je pod mukama priznala, rulja ju je svukla, polila benzinom i zapalila na gomili smeća.
Sve se to dogodilo u sredu, pre dva dana. Dok je umirala, znatiželjna gomila ju je snimala mobilnim telefonima, a snimci žive buktinje završili su na Internetu i obišli svet.
U unutrašnjosti Papua Nove Gvineje, bivše britanske kolonije, i dalje veruju u belu i crnu magiju, ili koriste optužbe za vradžbine kako bi eliminisali nepodobne.
"Vračanje i ubistva povezana s vradžbinama u porastu su i vlada bi morala to s zaustavi", istakao je tim povodom lokalni luteranski biskup David Piso.
Na smetlištu gde je Leniata ubijena bilo je i nekoliko policajaca, ali im nije palo na pamet da se suprotstave besnoj gomili. Uspeli su samo da jednu od prvobitno ptuženih žena odvedu na bezbedno, a druga je pobegla iz sela.
"Potraga za vešticama deo je lokalne kulture i ljudi umiru jer državni sudovi ne žele da se petljaju u optužbe za vračanje", rekao je portparol policije Dominik Kakas.
Papua Nova Gvineja još od 1974. ima zakon protiv vradžbina i napada na veštice, ali zakon se nikako ne poštuje u zabitim selima.
"Nasilje protiv žena zbog navodnog vračanja postalo je uobičajeno u pojedinim delovima zemlje", priznao je premijer Piter O'Nil. Američki ambasador u toj zemlji osudio je brutalno ubistvo kao deo raširenog nasilja nad ženama.