"Srbima je 'Marš na Drinu' bila pesma za ubijanje 1914."
Članovi Međunarodnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida poslali su pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih Nacija Ban Ki Munu u kome tvrde da je Srbima "Marš na Drinu" pesma za ubijanje, uz koju su 1914. počinili zločine nad Bošnjacima!
Grupa ameičkih i britanskih profesora sa uglednih svetskih instituta poput Jejla i Kingston koledža napisala je pismo u kome tvrde da je srpska vojska čuvenu kompoziciju koristila kao “simbol osvajačkih i nacionalističkih ideja”, te je uz nju počinila mnoge zločine.
Pročitajte sve o slučaju "Marš na Drinu" ovde |
"Srpska ratnička pesma i vojna koračnica “Marš na Drinu”, čiji je autor Stanislav Binički, nastala je nakon početnih uspeha srpske vojske u prvoj godini Prvog svetskog rata, u bitkama protiv Austrougarske vojske 1914. Srpska vojska je, u saradnji sa crnogorskom, 14. septembra 1914. pokrenula ofanzivu preko Drine ka Sarajevu i Vlasenici, odnosno jugoistočnoj Bosni i Hercegovini, gde su izvršili strašne zločine nad Bošnjacima", navodi se u pismu.
"Problem se zasniva na činjenici da je koračnica vremenom postala mnogo kompleksniji i zloćudniji simbol, jednako kao što rijeka Drina u kontekstu odnosa između Srbije i Bosne i Hercegovine ne predstavlja tek puki geografski pojam.
Kao što je proširenje srpske države zapadno od Drine postao temeljni, strateški cilj srpske osvajačke ideologije, politike i prakse od početka XIX veka tako je i koračnica “Marš na Drinu” postala omiljeni i obavezni motiv svih srpskih nacionalista iz vojnih i drugih oružanih formacija nakon Prvog svetskog rata, koje su uzimale učešća u ostvarenju tog temeljenog cilja srpske nacionalističke ideologije, politike i prakse u periodima kada je on postizan vojnim sredstvima."
Pismo optužuje Jeremića da je herojsku kompoziciju koja za srpski narod predstavlja veličanje nesebičnih žrtava naših predaka pesma za ubijanje i da je "za Bošnjake postala i jasan i nedvosmislen simbol zločina genocida počinjenog nad njima od strane srpskih oružanih formacija, posebno u Podrinju u oba svetska rata i u toku agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992-1995."
Autori pisma traže od Ujedinjenih nacija, koje je prema njihovim rečima Jeremić zloupotrebio, da "sankcionišu odgovorne za ovu tešku uvredu i više ne nanose bol žrtvama genocida na svojim ceremonijama".
Potpisnici pisma su članovi Međunarodnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida kao i predavači Kingston koledža u Londonum, Jejla i drugih stranih fakultetskih ustanova.