Budući češki predsednik: Čudni srpski prijatelji
Favorit drugog kruga izbora za predsednika Češke, Miloš Zeman saopštio je da, ako bude izabran za novog šefa države, ne bi dopustio da Češka pošalje ambasadora u Prištinu.
"Povukao bih čak i otpravnika poslova koji je tamo a kamoli da kao predsednik u slučaju da me izaberu šaljem ambasadora. Smatram da je Kosovo teroristički režim koji finansiraju narkomafije", izjavio je Zeman agenciji ČTK.
Obojica kandidata od kojih će Česi u drugom krugu, 25. i 26. januara prvi put u istoriji direktno izbarati šefa države koji će naslediti Vaclava Klausa kad mu u martu istekne poslednji, drugi mandat, izjasnili su se za češku agenciju o nekoliko ključnih tema domaće i spoljne politike.
Kandidat desnice, sadašnji šef češke diplomatije knez Karel Švarcenberg, za razliku od protivkandidata, bivšeg socijaldemokratskog premijera u političkoj penziji, rekao je da bi Češka na Kosovu trebalo da ima pravog ambasadora. Do sada je sve pokušaje imenovanja blokirao predsednik Klaus.
Iako su obojica daleko od Klausovog kategoričnog i doslednog evroskepticizma, a Zeman čak vidi budućnost Evropske unije u federaciji, kandidati za novog predsednika Češke nisu se složili oko daljeg proširenja Unije.
"Mogu da zamislim ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, kad je već na vratima. I da kažemo ulazak Srbije, ali to je sve", kazao je Zeman.
"Dugoročni cilj češke spoljne politike jeste da ceo Balkan bude u EU", izjavio je Švarcenberg.
U brojnim TV i radio duelima kandidata za novog šefa države pominjano je i bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine, vrlo kontroverzno za obične Čehe, za koje je u NATO saglasnost dala i tadašnja češka vlada na čelu sa Milošem Zemanom.
"Bili smo u NATO tek mesec, dva dana. Očajnički smo tražili saveznika da odbijemo ali ga nismo našli. Insistirali smo bar na tome da se bombarduju samo vojni ciljevi ali to se nije poštovalo", pravdao je u radio debati Zeman učešće Češke u bombardovanju.
"Pred odluku o bombardovanju sam bio u Vašingtonu. I tada su protiv bombardovanja tamo bila jasno samo tri čoveka - bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer, sadašnji šef švedske diplomatije Karl Bilt i ja", podsetio je Švarcenberg da se oko bombardovanja razilazio sa svojim prijateljem tadašnjim predsednikom Češke, Vaclavom Havelom.
Glupa šala o silovanju
Čehinje, naročito feministkinje, zatražile su javno izvinjenje Miloša Zemana zbog skandalozne tvrdnje da silovanje predstavlja "evolucionu prednost".
Bivši socijaldemokratski premijer, jedan od najboljih i najironičnihijih retoričara na češkoj političkoj sceni, u TV-debati pred drugi krug izbora objasnio je da je plemstvo, iz čije poznate loze potiče njegov protivkandidat, knez Karel Švarcenberg, degenerisano jer nije moralo da siluje žene.
"Plemići su imali 'pravo prve noći' i zbog toga su degenerisani jer nisu morali svoje sluškinje da siluju. Dok smo mi morali uvek da se teško izborimo za svoja prava, pa i u seksualnoj oblasti, i zato nismo degenerisani", kazao je Zeman knezu Švarcenbergu.
Zeman je silovanje označio kao "evolucionu prednost" i razgnevio Čehinje, posebno feminstkinje koje su mu poslale otvoreno pismo sa zahtevom da se izvini.
"Ponižavanje žrtava silovanja i drugih oblika nasilja, opstaje u našem društvu upravo zbog takvih kobajagi šala kao što je vaša. Kada se to čuje u TV-debati, ima uticaj na mnoge gledaoce", napisale su feministkinje Zemanu.
Kampanja pred prvi krug izbora, 11. i 12. januara, bila je umerena i za Češku neuobičajeno dostojanstvena. Obojica kandidata koja su ušla u drugi krug zakazan za 25. i 26. januar, obećala su da će nastaviti u istom stilu, bez ličnih uvreda, ali što se više bliže izbori, sve je više niskih udaraca.
Zeman je već morao javno da se izvini u debati za to što je njegov izborni štab proširio laž da su u porodičnom zamku Švarcenbergove supruge Terezije nacistički portreti i simboli, a pokazalo se da već čitava tri stoleća taj zamak nije u vlasništvu njene porodice.