Albanija: Deca uče srpski pod oružanom stražom
Zahvaljujući hrabrosti i upornosti porodice Dulević, u selu Ret Libofša, u okolini grada Fiera na jugoistoku Albanije, već treću godinu radi Prva i jedina srpska osnovna škola u Zemlji orlova.
Za ovu prosvetiteljsku misiju, domaćin Ekrem Dulević je darovao svoju kuću. Preuredio je za potrebe škole u kojoj danas pedesetak đaka sriče srpsku azbuku i uči o srpskoj istoriji i tradiciji. Nastavu za učenike od prvog do četvrtog razreda izvode učitelji koji dolaze iz Skadra i Tirane.
"Polovinom septembra 2010, kada smo počeli, bio je to kurs srpskog jezika i trebalo je da ga držimo u vreme vikenda. Interesovanje je, međutim, bilo ogromno i sada imamo Prvu osnovnu školu sa četiri, a naredne školske godine sa pet razreda", kaže Ekrem Dulević, koji je i predsednik "Jedinstva", nedavno osnovanog Udruženja Srba u Albaniji.
Nisu baš svi u Ret Libofši, srpsko-albanskom selu sa oko 420 srpskih kuća, blagonaklono gledali na to što se u dvorištu Dulevića, pred ulaznim vratima škole, vijori srpska zastava. Najpre se krenulo sa pokušajem podmićivanja roditelja da decu ne šalju u školu. Ucenjivani su i učitelji. Kada to nije urodilo plodom, prešlo se na otvorene pretnje - čak i smrću, članovima familije Dulević.
"Bilo je svakojakih pritisaka, od skidanja srpskih simbola - zastave i table škole, do pretnje smrću mojoj deci od pripadnika Crveno-crne alijanse. Bili smo prinuđeni da tokom održavanja nastave, ali i noću, držimo straže pod oružjem", kaže Ekrem, i dodaje da je sada situacija neuporedivo bolja zahvaljujući većem razumevanju albanske države.
Selo Ret Libofša je u opštini Libofša, koja pripada oblasti Fier, jednoj od 26 koliko ih je u Albaniji. Ova oblast je poznata po antičkom gradu Apolonija gde je jedno kratko vreme boravio Ciceron, slavni rimski orator.
Zahvalnost na nesebičnoj pomoći i podršci, kako kaže, duguje i ocu Ismetu, braći Ljubandu, Golobu, Dževahiru i Mirku, kao i svom bratstvu. U lepo uređenoj učionici, školskom himnom "Sveti Sava", dočekuju učenici trećeg i četvrtog razreda. Pokazuju sveske sa obrađenim gradivom ispisane na srpskom jeziku, ćirilicom i latinicom, crteže sa izložbe.
Na časove dolaze s velikom voljom jer žele da što bolje ovladaju srpskim jezikom. Da steknu znanja o istoriji i kulturi svojih predaka.
Domaćini objašnjavaju da su se u ove krajeve doselili 1924. godine iz okoline Novog Pazara i Tutina. Njihovi preci su, u stvari, muslimani srpskog porekla čiji se potomci danas izjašnjavaju kao Srbi i uzimaju srpska prezimena. Prema rečima Dulevića, rad škole finansijski je pomagala država Srbija preko Ministarstva za dijasporu, a od naše ambasade u Tirani dobili su obećanje da će buduće finansiranje preuzeti MIP.
"Planiramo da podignemo novu školsku zgradu. Urađen je projekat i o svemu smo obavestili našu ambasadu. Očekujemo pomoć matične države", kaže Dulević.
Predsednik Udruženja porodica palih boraca, Dobrila Koprivica, uručila je školi laptop najnovije generacije, a Pavle Lučić iz Udruženja vojnih penzionera Srbije Ekremu Duleviću sablju u minijaturi Dositeja Obradovića i monografiju "Čudesna Srbija".
Domaćini su za svoje goste iz Srbije organizovali druženje u seoskom domu kulture, uz srpske pesme i igre i muziciranje lokalnog srpskog orkestra, kao i vokalnog solistu Mileta Lekića iz Skadra.