Klaus amnestira trećinu zatvorenika
Odluka odlazećeg češkog predsednika Vaclava Klausa da amnestira skoro svakog trećeg zatvorenika izazvala je proteste i zabrinutosti u pravnim krugovima u Češkoj.
Klaus, koji se povlači u martu, najavio je ovaj potez u novogodišnjoj poruci naciji u utorak, kao gest povodom 20 godina nezavisnosti zemlje. Oko 3.000 zatvorenika već je oslobođeno, a narednih dana očekuje se da će još 4.000 izaći na slobodu. Zatvorenici koji služe kazne duže od 10 godina nisu obuhvaćeni amnestijom, navodi Bi-Bi-Si.
Svako ko je osuđen na zatvorsku kaznu kraću od jedne godine obuhvaćen je amnestijom, kao i svi zatvorenici stariji od 75 godina, pod uslovom da im je kazna ispod 10 godina zatvora.
Opozicija protestvujeOpozicija zahteva glasanje o poverenju premijeru desnog centra Petru Nečasu, jer je podržao masovnu amnestiju. Čini se da opozicija posebno zamera činjenicu da će amnestija značiti prekid sudskih postupaka u nekoliko krupnih slučajeva finansijske pronevere, jer su sudski procesi koji traju više od osam godina. Postupci koji će biti obuhvaćeni uključuju slučaj istaknutog biznismena Tomasa Pitra, kome se sudi zbog malverzacije oko poreza, kao i slučaj bivšeg šefa fudbalske asocijacije Františeka Čvalovskog zbog pronevere. |
Ministarstvo pravosuđa saopštilo je da su sudije spremne da rade "dan i noć" radi primene amnestije, jer moraju da posete svaki od više od 30 zatvora i ocene svakog zatvorenika, koji ima uslove za puštanje na slobodu. Pristalice amnestije kažu da će se time smanjiti prenatrpanost zatvora.
Češka Republika formalno je postala nezavisna država 1. januara 1993. godine, posle mirnog razdvajanja od Slovačke, tri godine nakon "Baršunaste revolucije" protiv sovjetske dominacije.
Pojašnjavajući svoju odluku, Klaus je za češki list "Dnes" rekao da se time želi dati još jedna šansa građanima koji su možda prekršili zakon, ali nisu više puta optuživani ni osuđivani.
Predsednik Vrhovnog suda Iva Brozova rekla je da strahuje da bi taj potez mogao da potkopa vladavinu prava. Ona je rekla da ne vidi opravdanje za masovnu amnestiju, ali je priznala da predsednik ima pravo da donese takvu odluku.
Političar iz Socijaldemokratske partije Jirži Dinstbir, sin bivšeg istoimenog disidenta, rekao je da je odluka predsednika Klausa "neprihvatljiva i neshvatljiva". Dinstbir će učestvovati na predsedničkim izborima u martu, kada Klaus (71) mora da se povuče, posle dva mandata na mestu šefa države.