Protođakon: Božić i Novu godinu slaviti istog dana!
Slavljenje Nove godine i Božića treba spojiti i oba praznika slaviti 1. januara, smatra bliski saradnik moskovskog patrijarha Kirila, protođakon Andrej Kurajev. Kako kaže, to ne znači prelazak crkve na novi kalendar.
I ove godine, kao i prošle, jedan od najbližih saradnika patrijarha Kirila i profesor moskovske Duhovne akademije protođakon Andrej Kurajev traži da se spoji slavljenje Nove godine i Božića, s tim da to bude 1. januara, prenosi Verska informativna agencija (VIA).
"Time bi se preovladala davna protivrečnost koja postoji u hrišćanstvu", kaže Kurajev i traži od ruske crkve "hrabrost" da se to uradi, mada priznaje da je to radikalno rešenje. To ne znači prelazak crkve na novi kalendar.
"U sovjetsko vreme ideološku dimenziju imali su 1. maj, 8. mart i 7. novembar (Dan oktobarske revolucije), ali ne i 1. januar", naveo je Kurajev. Prema njegovim rečima, energija građana sada je usmerena na 1, a ne na 7. januar.
Kurajev zbog toga traži da se hrišćani sveta međusobno najzad dogovore kada slave važne praznike. U ruskoj crkvi, kao i pre godinu dana, nema zvaničnih reakcija na ovu ideju, ali ni kritika.
Protođakon je ranije rekao da kanoni pravoslavlja ne dotiču datum Božića, već samo Uskrsa. "Slavljenje Božića 1. januara ne remeti praznik Bogojavljenja, krštenja Hristovog, on bi ostao 19. januara, taj praznik nije u povezan sa Božićem, Hrist je kršten kako se smatra kada mu je bilo 30 godina. Biblijskog ukazanja na vreme rođenja Hrista nema, sredinom zime, ali ne i kada", istakao je Kurajev.
Jedina reakcija posle prošlogodišnjeg obraćanja Kurajeva usledila je od poznatog profesora i teologa Alekseja Osipovog, koji smatra da je prenos praznika na 1. januar "besmislen".
"Za svako rešenje se treba upitati da li je sprovodljivo, u ovom slučaju nije, jer narod to ne bi prihvatio pošto nije u skladu sa njegovom tradicijom i saznanjem, a to je bitan faktor", smatra Osipov i prihvata stav da u crkvi nema "nikakvih zabrana premeštanja praznika".
Iako se ova tema ne odnosi na pitanje kalendara uopšte, ukazuje se na to da ima ruskih parohija u svetu koje imaju dozvolu od patrijaršije da primenjuju novi kalendar. Carigradska patrijaršija, Pravoslavna crkva Poljske i Američka pravoslavna crkva takođe imaju primenu oba kalendara, jer je to "astronomsko, a ne teološko pitanje", a time se uvažava tradicija, ali i praksa sredine gde se živi.
Božić 7. januara ne slavi samo nekoliko starokalendarskih pravoslavnih crkava, već i deo grkokatolika i protestanata, navodi VIA. U Moskvi ne isključuju da Kurajev i u ovoj ideji uživa prećutnu podršku patrijarha Kirila, pošto je njihov odnos dugi niz godina veoma blizak i pun razumevanja. Kao i ranije, ne očekuje se crkvena reakcija, a ovo se smatra "testiranjem javnosti", prenosi VIA.