Egipat zabranjuje bikini i alkohol turistima?
Egipćani su na referendumu usvojili novi kontroverzni ustav, za koji opozicija tvrdi da će omogućiti uvođenje šerijatskog zakona u zemlji. Ukoliko se to ispostavi kao tačno, moguće je da će uskoro biti zabranjeno točenje alkohola, nošenje bikinija u letovalištima, kao i mešovite plaže za turiste.
Islamistička stranka Muslimanska braća, iz čijih redova potiče predsednik Egipta Muhamed Morsi, pre nego što je dobila na izborima najavila je uvođenje širokog spektra rigoroznih zakona, kojima želi da "sačuva egipatsku omladinu od greha".
Iako je Morsi, nakon što je postao predsednik, saopštio da zabrane neće važiti za strane turiste, mnogi misle da usvajanje novog ustava, kojim bi mogao biti uveden šerijat, upravo otvara put za to.
Naime, prema još nezvaničnim rezultatima, 63 odsto Egipćana glasalo je za nacrt ustava koji su napisali ljudi iz redova Muslimanske braće predsednika Morsija. Pristalice islamista tvrde da je ustav ključan za razvoj demokratije, dve godine posle arapskog proleća i rušenja Hosnija Mubaraka, kao i da će učvrstiti oslabljenu ekonomiju.
Zabrane po šerijatu♦ u nekim zemljama čak i ljubljenje na ulici |
S druge strane, opozicija, koja misli da su referendumski rezultati namešteni, optužuje Morsija da novim ustavom favorizuje islamiste, a ignoriše prava hrišćana, koji čine oko 10 odsto stanovništva, kao i prava žena. Oni se pozivaju na drugi član novog ustava, u kojem piše da su "načela šerijata glavni izvor prava".
Analitičari iz redova liberala, koje čine uglavnom hrišćani, plaše se da će se novi ustav negativno odraziti i na turizam. Oni strahuju da će leškarenje pored bazena u bikiniju i uz piće, ili kupanje na mešovitim plažama u Šarm el Šeiku ili Hurgadi uskoro biti stvar prošlosti za zapadnjake željne odmora na obali Crvenog mora. Liberali podsećaju na reči islamističkih političara pre izbora.
- Turisti ne moraju da piju alkohol u Egiptu, imaju ga dovoljno kod kuće. Ovde su, uostalom, došli da se dive staroj civilizaciji, a ne da piju - izjavila je ranije ove godine Aza Džarfa, jedna od kandidatkinja Stranke slobode i pravde, političkog krila Muslimanske braće.
Morsi i dalje kao faraonNacrt novog egipatskog ustava ne podrazumeva poziciju potpredsednika. Sva vlast i dalje ostaje u rukama predsednika Muhameda Morsija, a izbori se moraju raspisati u zakonskom roku od tri meseca. Mnogi, međutim, strahuju da bi Morsijev dekret, kojim je sprečeno da se bilo ko žali ili dovede u pitanje njegove odluke koje je donosio do usvajanja ustava, i dalje ostati na snazi. |