Britanija može da izađe iz Evropske unije
Podržavam članstvo zemlje u reformisanoj Evropskoj uniji, ali Britanija bira svoju sudbinu, pa je njeno istupanje iz Unije zamislivo, rekao je britanski premijer Dejvid Kameron.
On je rekao da smatra da kada „shvatimo da zaista imamo potrebu za širom bankarskom i fiskalnom unijom i drugim vidom koordinacije, predložićemo i izmene Lisabonskog ugovora“. Kameron je uveren da o eventualnim izmenama Ugovora nema govora dok ne prođu izbori u Nemačkoj naredne godine.
Britanski premijer trebalo bi narednog meseca da obelodani detalje planova za referendum o britanskom članstvu u EU, a sudeći po anketama, za bivše glasače torijevaca, sada pristalice Nezavisne partije Velike Britanije (UKIP), takvi potezi nisu naročito impresivni. Istraživanje koje je naručio bivši zamenik predsednika torijevaca Lord Eskroft, pokazalo je da je za samo četvrtinu onih koji se smatraju biračima UKIP Evropa jedno od tri prioritetna pitanja za Britaniju. Imigracija je za njih mnogo važniji problem od britanskog odnosa sa Unijom.
Nedavno je u donjem domu parlamenta na pitanje laburiste Gavina Šukera da li bi mogao da zamisli da Britanija napusti EU, premijer Kameron odgovorio da to nije stav koji podržava te da nije utrošio puno vremena razmišljajući o tome.
"Verujem da bi trebalo da izaberemo ostanak u Uniji, da budemo članica jedinstvenog tržišta, da povećamo svoj uticaj u Evropi. Tamo gde nismo zadovoljni našim odnosima ne bi trebalo da se ustručavamo i kažemo ne“.
U premijerovim komentarima pojedini prepoznaju stavove gradonačelnika Londona Borisa Džonsona, koji je kritikovao i Kamerona i konzervativnog političara Džordža Ozborna zbog podrške predlogu o većoj političkoj i ekonomskoj integraciji u evrozoni. Džonson je u nedelju za BBC kazao da "neće biti kraj sveta ako Britanija napusti Uniju", iako ne preferira tu opciju. On bi, kako je rekao, voleo da referendum bude održan pre narednih opštih izbora 2015.