Žene na vlasti, manje korupcije u društvu
Veće učešće žena u vlasti znači i manje korupcije. Razlog za to nije veće poštenje žena već to što su opreznije od muškaraca, tvrde istraživači Džastin Esarei i Đina Ćirilo sa univerziteta 'Rajs i Emori'.
Rezultat i njihovog istraživanja "Pošteniji pol ili mit o poštenju?" donekle se poklapa sa indeksom percepcije korupcije koji je upravo objavio Transparensi International.
Na samom su vrhu, prema indeksu percepcije korupcije, države u kojima je udeo žena u vlasti i predstavničkim telima visok: Danska, Finska, Novi Zeland i Švedska zauzimaju prva četiri mesta, a Norveška je sedma.
Ovo dvoje naučnika je zaključilo da u autokratskim režimima koje predvode muškarci više žena u vlasti nema bitan uticaj na korupciju i njeno smanjenje.
Međutim, u otvorenim, demokratskim sistemima taj efekat povećanog učešća žena u vlasti se oseća. Razlog za to nije veće poštenje žena, nego to što su one opreznije, navode istraživači. One su naprosto manje sklone rizicima koje sa sobom nosi korupcija.
Esarei i Ćirilo navode i dva istraživanja (iz 2003. i 2008.) prema kojima su žene jednako spremne da uzmu mito kao i muškarci, ali su mnogo opreznije u slučaju da zaključe da je šansa da budu uhvaćene velika.
Razlog zašto povećano učešće žena u vlastima može smanjiti korupciju u demokratskim društvima proizlazi iz same prirode sistema i njegove pravne uređenosti. Naime, verovatnoća da će neko biti uhvaćen zbog korupcije veća je u društvima u kojima pravni sistem funkcioniše i u kojima birači političare za koje sumnjaju da su korumpirani mogu kazniti na izborima. Budući da su žene manje sklone riziku, postaju dvostruko oprezne, navode Esarei i Ćirilo.
Na tu je temu pre nekoliko dana, a uoči Međunarodnog dana borbe protiv korupcije 9. decembra, Rojters je objavio članak pod naslovom "Jesu li ženski lideri manje korumpirani?". Autorka članka Stela Doson navodi da je tvrdnja da su žene pošteniji pol zapravo seksističko pojednostavljivanje, ali sve više istraživanja potvrđuje da povećano učešće žena u političkom odlučivanju može smanjiti korupciju.
Povećano učešće žena i smanjenje korupcije ne moraju biti direktno povezani, ali niz slučajeva potvrđuje da više žena u vlasti doprinosi kvalitetu vladanja u demokratskim sistemima, a time i smanjenju korupcije. Doson navodi istraživanje urađeno u Limi, u Peruu koje se bavilo percepcijom korupcije u saobraćajnoj policiji.
Za 14 godina u Limi je angažovano 2.500 žena u policiji i koje su se u patrolama priključile svojim muškim kolegama. Čak 95 odsto ispitanika uvereno je da je više policajki na ulici rezultiralo smanjivanjem korupcije, a dve trećine njih uvereno je da su policajke manje korumpirane od policajaca.