Biometrijske slike u bazama policije
Biometrički snimci lica za pasoše, vozačke dozvole ili samo pri ulasku u noćne klubove od sada će biti pohranjivani u bazama podataka policije i špijunskih agencija. Ovo je rezultat promena zakona o zaštiti privatnosti koje je usvojila australijska premijerka Džulija Gilard, skinuvši zabranu davanja biometričkih podataka agencijama za borbu protiv kriminala.
Zvaničnici kažu da će ovaj potez imati ogromne prednosti za borbu protiv kriminala, ali zastupnici zaštite privatnosti ljudi smatraju da je ovo još jedan korak u ostvarenju projekta Velikog brata koji nadzire sve i svakoga.
Ministarstvo državnog pravobranioca upravo je objavilo da će policija biti u stanju da od privatnih kompanija, kao što su prodavnice, pabovi i klubovi, zatraži snimke njihovih gostiju.
- Ove promene omogućiće, na primer, pabu da policiji preda snimak lica osobe koja je nekoga napala flašom. Ili, policija može da od vladine agencije zatraži pomoć u identifikaciji osobe osumnjičene za ubistvo tako će uporediti snimke internih kamera sa fotosom lica određene osobe - kaže predstavnica ministarstva.
Ubuduće, kaže ona, zakon o zaštiti privatnosti ipak neće prisiljavati nijednu kompaniju ili vladinu agenciju da tek tako preda biometričke podatke organima za zaštitu zakona.
Biometrički podaci sada su označeni kao "osetljivi podaci", što znači da vladine agencije moraju primenjivati strože kriterijume za zaštitu privatnosti.
- Informacije se mogu jedino razmenjivati među agencijama za zaštitu zakona pod uslovima povećane zaštite privatnosti - tvrdi se.
Tek se, međutim, čeka da federalni komesar za informisanje napravi uputstva za transfer biometričkih podataka između afencija.
Predsednik Australijskog saveta za građanske slobode Teri O'Gormen osudio je promene, nazvavši ih napadom na privatnost u stilu Velikog brata. On kaže da organi za zaštitu zakona ne bi smeli odmah da dođu do biometričkih podataka, nego tek ako dobiju sudski nalog.
- Ovo je povećanje pristupa podacima, a bez pravosudne supervizije - kaže on. - Ova vrsta skeniranja je nešto o čemu pre niste ni pomišljali da bi moglo da završi u policijskoj bazi podataka. Baze podataka mogu da budu zloupotrebljene i ne dešava se to samo u totalitarnim režimima.
Gospodin O'Gormen kaže da ta uputstva koja napiše komesar za informacije "učiniće da se osećate kao da je sve u redu, a u stvari su beskorisna".
Novi propisi stupiće na snagu za 15 meseci.
Uskoro i prepoznavanje glasaMinistarstvo spoljnih poslova i trgovine, kao i Ministarstvo za doseljeničke poslove već se koriste biometričkim skeniranjem lica, što je digitalno skeniranje koje pokazuje obrise lica određene osobe i taj snimak pohranjen je u mikročipovima u pasošima. Neke banke takođe razmišljaju o uvođenju biometričkog prepoznavanja glasa na automatima za novac. Biometričko skeniranje je takođe sve popularnije među pabovima i klubovima koji se ovim služe za snimanje gostiju i njihovu identifikaciju.
|