Šok i tuga širom sveta
Šok i tuga prve su reakcije iz sveta na ubistvo 28 ljudi, uključujući 20 đaka, u osnovnoj školi u Konektikatu, a izrazi saučešća stižu od zvaničnika iz celog sveta - od generalnog sekretara UN Ban Ki Muna do britanske kraljice Elizabete Druge.
Adam Lanza (20) ubio je juče majku u svojoj kući, a potom u školi u kojoj je ona radila u mestu Njuton, u Konektikatu, još 26 ljudi, među kojima 20 dece stare od pet do 10 godina. Lanza, koji je, po svemu sudeći ima psihološki poremećaj, potom je počinio samoubistvo.
U pismu guverneru Konektikata Denu Maloju, generalni sekretar UN Ban Ki Mun je "izrazio najdublje saučešće zbog skandaloznih ubistava", navode UN.
"Uzimati decu za metu je nezamisliv čin mržnje", naveo je Ban i poručio da "misli i molitve upućuje porodicama žrtava i svima onima koji su pogođeni tim užasnim zločinom".
Britanska kraljica koja obično ne komentariše događaje izvan zemalja Komonvelta, uputila je sinoć poruku američkom predsedniku Baraku Obami: "Duboko sam pogođena i rastužena zbog užasnog gubitka života danas u Njutonu u Konektikatu, posebno zbog činjenice da među ubijenima ima toliko dece".
Francuski predsednik Fransoa Oland poručio je Obami da je "užasnut", a saučešća su uputili i šefica evropske diplomatije Ketrin Eštoni predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, kao i meksički predsednik Enrike Peta Nieto, kanadski premijer Stiven Harper.
Australijska premijera Džulija Gilard opisala je napad kao "besmislen i nerazumljiv čin zla". "Kao roditelji i dede i babe, braća i sestre, kao prijatelji američkog naroda, oplakujemo smrt dece... i gubitak hrabrih učitelja", napisala je ona.
U Australiji je jedan napadač 1996. ubio 35 ljudi, te su tada zaoštreni propisi o oružju, a posedovanje poluautomatskih pušaka je zabranjeno.
Britanski premijer Dejvid Kameron poručio je da je "šokiran i duboko ožalošćen" zbog ubistava u Njutonu.
U Japanu, gde su za snazi izuzetno strogi zakoni o oružju i gde se zločini uz upotrebu vatrenog oružja retko dešavaju, državna televizija NHK je vest iz SAD objavila kao prvu, pre izveštaja o poslednjem danu kampanje pred sutrašnje parlamentarne izbore.
NHK, koja je imala izveštača iz Njutona, navodi da je petoro đaka napadnute škole iz Japana i da su svi bezbedni.
Napad u Konektikatu bio je centralna vest i u Kini gde se poslednjih godina dogodilo nekoliko napada na decu u školama. Poslednji se dogodio juče, kada je napadač nožem ranio 22 dece i jednu odraslu osobu.
Većina komentara događaja u Konektikatu je o lakoći pristupa oružju u SAD, za razliku od Kine, gde je čak i prodaja noževa zabranjeni u nekim krajevima.
"Zaista, zar političari ne mogu da ostave politiku po strani i zabrane prodaju oružja? Među nama će uvek biti mentalno obolelih. Ne bi smeli da dobiju pristup oružju ", napisala je na društvenoj mreži Sina Veibo Kineskinja Džang Sin, čije komentare čita 4,9 miliona ljudi.