Savet bezbednosti o Haškom tribunalu
U Njujorku je počela sednica Saveta bezbednosti UN posvećena radu Haškog tribunala i tužilaštva u proteklih šest meseci. Srbiju predstavlja potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić. Rusija: Hag diskreditovao ideju o međunarodnoj pravdi.
Na sednici izveštaje predstavljaju predsednik Tribunala Teodor Meron i glavni tužilac Serž Bramerc, dok stavove Srbije zastupa prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
Rusija kritikovala Tribunal
Rusija uvek staje u zaštitu međunarodne pravde.Tribunal nije pokazao ni pravdu ni efikasnost. Šokirani smo odlukom Apelacionog veća na suđenju hrvatskim generalima i pitamo: Ko je kriv za smrt stotina i progon četvrt miliona Srba? Sud diskreditovao ideju o međunarodnoj pravdi, rekao je ruski ambasador pri UN Vitalij Čurkin. |
Najavljujući pre nekoliko dana izlaganje pred najvišim telom svetske organizacije Vučić je rekao da će oštro i argumentovano kritikovati rad tribunala.
Srpski vicepremijer rekao je da očekuje da mnogi promene stav o Srbiji posle njegovog govora.
"Verujemo da će mnogi u svetu imati drugačiji stav prema Srbiji kada čuju današnju raspravu i mnogo argumenata koji govore o tome da je Srbija sve uradila, da oni koji su pripadali njenom narodu i koji su sa teritorije naše države odgovaraju za zločine, a da je sve što mi tražimo da za počinjene zločine nad srpskim narodom odgovoraju predstavnici drugih naroda i država i to bez ikakvog izuzetka", poručio je Vučić.
Naglasivši da je Srbija potpuno posvećena evropskoj budućnosti i regionalnoj stabilnosti i miru, on je naglasio da Srbija želi pravdu za sebe kakvu imaju svi drugi.
"Želimo da se međunarodno pravo poštuje na prostorima cele bivše Jugoslavije, a da ne važi samo za jedan narod i da za ostale naorde ili neke druge države u regionu ta pravda i pravo ni na koji način ne važe", kazao je Vučić.
O je dodao da je posao Srbije da ukaže na ogorčenje koje s razlogom postoji u srpskom narodu i Srbiji zbog katastrofalinih presuda koje su, kako je rekao, mimo prava i pravde donete u Haškom tribunalu protiv hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača, kao i protiv Ramuša Haradinaja.
"Naš posao je da se borimo i za drugačiji i bolji status koji će Srbija imati u budućnosti i ovde u UN, a nadamo se i kad uđemo u EU u njenim organima i telima", poručio je Vučić.
U izveštajima Merona i Bramerca u koji je Tanjug imao uvid, ne navode se najnovije oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kao ni bivšem kosovskom premijeru Ramušu Haradinaju, pošto su pisani i predati pre izricanja tih presuda.
U međuvremenu, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić je izjavio da je važno da danas na sednici bude istaknuto šta je Srbija učinila u saradnji sa Tribunalom, ali i da je Tribunal umesto da zadovolji pravdu zadovoljio nečije interese.
On je danas uputio pisma generalnom sekretaru UN Ban Ki-munu i predsedniku Tribunala Teodoru Meronu povodom zahteva da pojedini haški zatvorenici izdržavaju kaznu u Srbiji.