Amerika i Japan se udružili protiv Kine
Američki Senat usvojio je amandman na zakon o odbrani kojim se potvrđuje podrška SAD Japanu u teritorijalnom sporu s Kinom oko ostrva u Istočnom kineskom moru, što kineski mediji ocenjuju kao uznemirujuću poruku svetu koja će imati efekat bumeranga.
Amandman na zakon o odbrani za 2013. godinu, koji se ovih dana razmatra u gornjem domu američkog Kongresa, potvrđuje da se sporazum SAD i Japana o bezbednosti odnosi i na sporna ostrva, pod administracijom Japana.
Kineski dnevni list Čajna dejli navodi da su odnosi između Kine i Japana pali na najniži nivo u prethodnih nekoliko decenija zbog spora oko ostrva koji se u Kini nazivaju Diaoju, a u Japanu Senkaku.
Japanska novinska agencija Kjodo ocenila je da je ta mera preduzeta kako bi se sprečio svaki pokušaj Kine da dovede u pitanje japansku administraciju. Amandman tek treba da bude usvojen u Predstavničkom domu i da ga potpiše predsednik.
Njegovim usvajanjem mogli bi da budu ohrabreni aktivisti da nastave da "prkose međunarodnom redu uspostavljenom posle Drugog svetskog rata", piše Čajna dejli.
"Amandman šalje uznemirujuću poruku svetu da američki Senat ne želi da se spor oko ostrva Diaoju stiša. Umesto toga, traži eskalaciju teritorijalnog spora u predstojećim godinama, nagoveštavajući silaznu putanju kinesko-japanskih odnosa", navodi kineski dnevnik.
Čajna dejli dodaje i da amandman, koji "ohrabruje konfrotaciju pre nego saradnju", neće biti u interesu SAD u dugoročnom pogledu. SAD imaju koristi od kineske i japanske ekonomije, koje zavise jedna od druge i koje će, dodaje list, poneti najveći teret nerešavanja teritorijalnog spora, što će za posledicu imati sporiji ekonomski oporavak SAD.
Negativnni efekti takvih poteza odraziće se i na novu strategiju SAD, u čijem su fokusu Azija i Pacifik, navodi pekinški dnevnik. Svaki učesnik u azijsko-pacifičkim pitanjima "mora da poštuje suverenitet država u regionu i ispuni svoja obećanja da neće zauzimati stranu", piše list.
Odlučnost Kine da brani svoj teritorijalni suverenitet "nikada ne treba da bude potcenjivan", a pokušaj Senata SAD da "zamuti vodu" oko spora zbog ostrva Diaoju imaće povratne negativne posledice po SAD. zaključuje Čajna dejli.
U amandmanu se navodi da SAD "ne zauzimaju stav" o konačnom suverenitetu nad spornom teritorijom, ali da "priznaju administraciju Japana nad ostrvima Senkaku".
Senator Džim Veb, jedan od predlagača amandmana, izjavio je da SAD tim amandmanom priznaju administraciju Japana nad ostrvima i da taj stav neće biti promenjen "pretnjama, prinudom ili vojnom akcijom".