AI: Da li će iko ikada odgovarati za zločine?
Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel (AI) poručila je danas, povodom oslobađajuće presude Ramušu Haradinaju u Haškom tribunalu, da za porodice žrtava zločina na Kosovu ostaje pitanje da li će iko ikada odgovarati za zločine koji su počinjeni.
"Posle današnje presude ostaje pitanje - pošto je sud utvrdio da trojica bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova nisu krivi, ko je onda počinio te zločine?", upitao je direktor ogranka AI za Evropu i Centralnu Aziju Džon Dalhauzen.
"Da li će iko ikada za njih odgovarati pred sudom? To su pitanja koje žrtve i njihove porodice postavljaju, i nastavljaće da postavljaju, dok pravda ne bude zadovoljena", dodao je Dalhauzen u saopštenju.
Procenjuje se da su pripadnici OVK oteli i ubili oko 800 pripadnika manjinskih zajednica na Kosovu, kao i da je mali broj njihovih tela pronađen, ekshumiran i vraćen porodicama, podseća AI i poziva na privođenje pravdi odgovornih za sve zločine tokom rata na Kosovu 1998-1999.
Apelaciono veće Haškog tribunala je 2009. naložilo novo suđenje Haradinaju na bazi toga da sudsko veće "nije uzelo u obzir težinu pretnje koju zastrašivanje svedoka predstavlja za integritet suđenja", navodi AI i podseća da su se na ponovljenom suđenju pojavila samo dva svedoka.
"Otmice pripadnika manjinskih zajednica i Albanaca koje je OVK smatrala za izdajnike, jesu ratni zločini, a u nekim slučajevima i zločini protiv čovečnosti. Kao takvi moraju da se istražuju, a Euleks i kosovske vlasti moraju da učine sve kako bi se ogovorni našli pred licem pravde", naveo je Dalhauzen.
Mali broj osumnjičenih za te otmice dospeo je pred sud na Kosovu, ističe AI.
Iako je Euleks na Kosovu po međunarodnom pravu zadužen za istragu zločina, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, ta misija EU je 2009. godinr 62 slučaja otmica pripadnika manjinskih zajednica prepustila lokalnim tužilaštvima, gde se dokumentacija o njima i dalje nalazi, bez ikakve dalje istrage i optužnica.
"Kosovske vlasti demonstrirale su potpuni nedostatak političke volje da podrže istragu i kažnjavanje odgovornih za te zločine. To je još jednom postalo očigledno ranije ove sedmice, kada je premijer Hašim Tači doveo u pitanje pravo Euleksa da uhapsi bivšeg komandanta OVK i bivšeg ministra saobraćaja Fatmira Ljimaja, optuženog za otmicu, zatvaranje i ubistvo Albanaca i Srba", ocenio je Dalhauzen.
"Imajući u vidu tako očigledno političko mešanje kosovske vlade u tok pravde, od suštinskog je značaja da Euleks vrati ta 62 slučaja pod svoju nadležnost kako bi osigurao da pravda bude zadovoljena na Kosovu", zaključio je.
Haški tribunal je jutros po drugi put oslobodio bivšeg vođu OVK Ramuša Haradinaja krivice za zločine nad civilima na zapadu Kosova 1998. godine. Zajedno sa Haradinajem, tadašnjim zapovednikom albanske paravojske u području Dečana, oslobođeni su i njemu tada potčinjeni Idriz Baljaj i Ljah Brahimaj.