Kraljica ofšor kompanija - ima ih 1.200
Na papiru, Sara Petr-Mirs (38) stoji na čelu globalne imperije. Tačnije, rukovodi sa više od 1.200 kompanija širom Kariba, Republike Irske, Novog Zelanda i Velike Britanije. Njen partner, Edvard Petr-Mirs, direktor je oko 1.000 firmi.
U stvarnosti, pravo sedište njene kompanije je nepoznato. U privrednom registru Velike Britanije upisano je 12 njenih adresa, od kojih nekoliko u Londonu, ali nijedna nije adresa stana. Reč je o nekoliko poštanskih brojeva, na koje stiže pošta sa stotine lokacija, dok se na drugim adresama nalaze kancelarije korporativnih agencija.
Samo vikendica na ostrvcetu Sark, poreskom raju u okviru Kanalskih Ostrva, izgleda da je adresa stanovanja gde je nekad zaista stanovala porodica Petr-Mirs pre nego što se, pre više od decenije, preselila na karipsko ostrvo Nevis. Nevis je udaljen oko 5.000 kilometara od Velike Britanije i nalazi se u neposrednoj blizini Sent Kitsa. Ni u toj nedođiji, do koje se dolazi letovima koji su neredovni i zahtevaju presedanja, nije lako pronaći bračni par Petr-Mirs. Jedna od mogućih adresa je poštanski fah u pošti u Čarlstaunu.
Novinar "Gardijana" je imao sreće i jedan meštanin mu je pokazao gde može da pronađe "Engleskinju koja radi sa ofšor kompanijama", to jest njenu raskošnu vilu sa spektakularnim pogledom na more. To je Sarino letovalište, za koje ona zvanično tvrdi da sa njega rukovodi međunarodnim kompanijama, a takođe pronalazi vreme i da trči maraton i vozi biciklističke trke u Njujorku, na Floridi i Havajima, i da odgajadvoje dece. Međutim, ona nije želela da daje komentare na priče da se bavi mutnim poslovima.
Kako navodi "Gardijan", DHL je godinama donosio hrpe papira koje je Sara morala samo da potpiše u zamenu za keš. List navodi da gospođa Petr-Mirs ne mora nužno da zna mnogo o ljudima u čije ime usvaja rešenja, dodeljuje deonice i pomaže u otvaranju bankovnih računa. Sve što se od nje traži jeste potpis na dokumentima firmi koje se bave najrazličitijim poslovima: od kupovine ruskih luksuznih nekretnina, do porno sajtova i kazina.
Vlada u Nevisu, bivšoj britanskoj koloniji koja je danas u okviru Komonvelta, ne pokazuje želju da se meša u poslove naimenovanih direktora. Portparolka premijera Nevisa, Deli Kajn, iskreno kaže: "Ofšor kompanije su jedan od razloga što Nevisu i Sent Kitsu dobro ide. Da li se lokalno stanovništvo žali, ili oni van ostrva? Sigurno ne lokalci! Ako Britanija plače za svojim dolarima od poreza, to nije naš problem!"