Žena zbog koje je šef CIA dao ostavku
Direktor CIA Dejvid Petrus u petak je predsedniku SAD-a Baraku Obami uputio pismo sa svojom ostavkom, a medijima je trebalo manje od dana da dođu do žene koja je razlog ovenesvakidašnje odluke. U pitanju je 38-godišnja Paula Brodvel, kolumnistkinja koja je autor njegove biografije.
Dojučerašnji direktor CIA je u pismu Obami rekao da ostavku daje zbog vanbračne veze s Paulom Brodvel, koja je američkoj javnosti poznata kao kolumnista "Njujork tajmsa" i "Boston globa", i što je još važnije autor biografije generala Petreusa.
"Pošto sam bio u braku 37 godina doneo sam krajnje lošu procenu ušavši u vanbračnu vezu. Takvo ponašanje je neprihvatljivo, i za supruga i za čelnika organizacije poput naše", rekao je Petreus, bivši vojni zapovednik i nosilac brojnih odlikovanja.
Ambiciozna novinarka
Brodvelova je uvek bila ambiciozna osoba. Niz njenih uspeha počinje u rodnoj Severnoj Dakoti, gde je bila predsednik saveza studenata, košarkašica u reprezentaciji svoj države, kao i koncert - majstor u orkestru. |
Američki mediji pišu da je Petreus bio ucenjivan zbog svoje afere, ali FBI, koji istražuje ceo slučaj, još nije pronašao dokaze tih tvrdnji. Pošto je Petreus u svojoj ostavci naveo da je veza sa Brodvelovom bila "loša procena", FBI sada muči da li je ova žena imala pristup tajnim podacima i možda pregledala njegovu elektronsku poštu. U toku je istraga i povodom toga.
Paula Brodvel napisala je biografiju prvog čoveka CIA, a da nije u pitanju samo poslovni odnos nije ni pokušavala da krije dok je promovisala knjigu "Sve je tu: Obrazovanje generala Dejvida Patreasa".
Prilikom prikupljanja podataka o Petreusu imala je vrlo interesantan pristup: pratila ga je na zvaničnim pojavljivanjima, snimala razgovore s njim dok su zajedno džogirali po Kabulu, gde je on bio komandant američkih snaga u Avganistanu.
U intervjuu februara ove godine, ona je rekla da je Petreus uživa u svom civilnom životu direktora CIA, od kada je postavljen na to mesto septembra 2011. godine.
"To je bio značajan period za njega, pošto je shvatio da ne mora više da se krije iza štita svih tih medalja i činova na uniformi", istakla je tada Brodvelova.
General Dejvid Patreas je prema mnogim američkim medijima i stručnjacima jedan od najboljih koje je Vojska SAD imala u poslednjih nekoliko decenija. Završio je američku vojnu akademiju Vest Point i najviše vojne škole, kao i civilni fakultet gde je stekao titulu doktora nauka međunarodnih odnosa.
Tokom 2001. i 2002. godine služio je u američkim snagama u Bosni i Hercegovini, a 2003. godine prilikom napada na Irak bio je komandant 101. vazdušno-desantne divizije.
Prema ocenama američkih medija on je bio jedan od retkih generala koji je uspeo da uspostavi red u svojoj zoni odgovornosti posle pada režima Sadama Huseina. Zbog ličnih osobina, ratnih uspeha i blistave vojničke karijere, Dejvid Patreas je pominjan i kao budući kandidat za predsednika SAD.