Najmoćniji ljudi Vašingtona za koje niste čuli
Barak Obama, predsednik SAD, uspeo je uz dosta muke da ostane još četiri godine u Beloj kući, a među najzaslužnijima za to su dva njegova stratega: 57-godišnji Dejvid Akselrod koji je vodio i prethodnu Obaminu kampanju i 14 godina mlađi Džim Mesina, menadžer kampanje u medijima opisan kao "najmoćnija osoba u Vašingtonu za koju nikada niste čuli".
Mesina nikada nije izgubio ni jednu političku kampanju koju je vodio, počevši od 1993. kada je još kao student Univerziteta Montana uspeo da demokrati Denu Kemisu omogući drugi mandat gradonačelnika Misule, gradića u zabitima ove savezne države.
To ga je očigledno prepuručilo, pošto je posle diplomiranja radio za Maksa Bokusa, demokratskog senatora iz Montane, da bi potom radio kao šef kabineta ili savetnik mnogih političara iz Demokratske partije.
U Belu kuću ulazi 2008. kada postaje zamenik šefa Obaminog kabineta. Iako je bio još prilično mlad već je na Kapitol hilu imao brojne saveznike. Šef mu je bio Ram Emanuel, sadašnji gradonačelnik Čikaga, a tada Obamina desna ruka i čovek poznat po tome da agresivno dolazi do cilja. Zbog njega je Mesina prozvan "mini-Ram", što dosta ukazuje i na njegov karakter.
Mesina tvrdi da je jednom prilikom zbog posla morao 27 puta za redom da jede u "Mekdonaldsu" i da mu nedostaje smrad štaba kampanje u ponoć. Iako je kao menadžer Obamine kampanje najveći deo akcija smišljao sam, za pomoć se obraćao osobama poput Ane Vintur, urednice američkog izdanja časopisa "Vog", i reditelja Stivena Spilberga.
Dejvid Akselrod, nekada jedan od glavnih savetnika predsednika Bila Klintona, imao je ključnu ulogu u prvoj Obaminoj predsedničkoj kampanji, posle čega je 2008. postavljen i za njegovog savetnika.
Međutim, čini se da je Akselrod u Obaminu trku za drugi mandat ušao manje optimistično nego u prethodnu, pošto je tokom kampanje najavio da će po njenom okončanju napustiti politiku, bilo da Obama ostane ili ne u Beloj kući.
U januaru ove godine, Akselrod je objavio da želi da na Univerzitetu Čikago otvori Institut politike koji bi bio konkurencija elitnoj Harvardovoj Kenedijevoj školi. Čikaški institut će zvanično biti otvoren naredne godine, a uvodni kursevi počinju na leto.