Sreda 11. 2. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 07.11.2012.
15:33
Beta A

Iste večeri izglasali Obamu i gej brakove

Američka država Merilend legalizovala je u utorak na referendumu homoseksualne brakove, a isto su, prema prvim podacima, odlučili i stanovnici država Mejn i Vašington, javljaju američke televizije.

Homoseksualci u Vašingtonu proslavljaju pobedu na referendumu
 

Prema procenama CNN i NBC, na osnovu 93 odsto prebrojanih glasova, u Merilendu je za homoseksualne brakove glasalo 52 odsto birača, prenose svetske agencije. Prema delimičnim podacima iz Mejna i Vašingtona, homoseksualni brakovi ubuduće će biti dozvoljeni zakonom i u te dve savezne države.

 

 

Interesantno je da je u utorak savezna država Viskonsin za svoju senatorku izabrala lezbijku Tami Boldvin iz redova demokrata. Boldvinova je postala prvi predstavnik u Senatu koji javno priznaje da je homoseksualne orijentacije. 

 

"Nisam se kandidovala da bih ušla u istoriju", rekla je Boldvin u svom pobedničkom govoru.

Reizabrani američki predsednik Barak Obama izjavio je u maju ove godine da se zalaže za legalizaciju homoseksualnih brakova, što je bilo prvi put da je neki američki predsednik izrazio takav stav.

Homoseksualni brakovi do sada su bili legalni u šest saveznih država: Konektikatu, Ajovi, Masačusetsu, Nju Hempširu, Vermontu i Njujorku i prestonici Vašingtonu, ali su zakoni o njihovoj legalizaciji doneti u skupštinama ili sudovima.

Referendumi o legalizaciji gej brakova u prošlosti su održani u više o 30 država, ali taj predlog do sada nijednom nije usvojen. Čak 172 referenduma o različitim pitanjima održana su u utorak u SAD, istovremeno sa predsedničkim izborima. Minesota je u utorak glasala o zabrani gej brakova u ustavu te savezne države.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2026 © - vesti online