Amerika posle "Sendi" kao Japan posle cunamija
Prizori čitavih naselja u Nju Džerziju u SAD zbrisanih pod naletom uragana "Sendi" šokirali su američku i svetsku javnost. Srušene kuće, šut i smeće, razbacani automobili, nasukani brodovi... Ovi dramatični prizori masovnog uništenja mnoge su podsetili na slične snimke iz Japana pogođenog cunamijem.
Nacionalna garda Nju Džerzija objavila je video snimak na kojem se vide sve razmere uništenja u naselju Sisajd Hajts. Redovi kuća poplavljenih i prekrivenih muljem pružaju se dokle dopire pogled, a pune razmere štete u ovom trenutku mogu samo da se naslute.
Svet je već jednom video veoma slične prizore, kada je u martu 2011. godine Japan pogođen katastrofalnim zemljotresom, koji je pokrenuo razarajući cunami.
Gradonačelnik Sisajd Hajtsa Bil Ejkers rekao je da nikad u životu nije video ovoliki stepen uništenja. Čak je i gotovo čitav jedan zabavni park završio pod vodom.
- Šteta je sigurno veća od milijardu dolara. Nisam mogao ni da zamislim da je ovako nešto moguće - rekao je očajni Ejkers.
Veoma slične reakcije mogle su da se čuju i Japanu u martu prošle godine, kada je razoran cunami izazvao najveću prirodnu katastrofu u istoriji ove zemlje. O tome su svedočili i brojni video snimci, koji su prikazali neverovatnu razornu moć prirode.
Oko 6,5 miliona domaćinstava i firmi je i dalje bez struje, uključujući četiri miliona u Njujorku i Nju Džersiju. Oluja je pokidala dalekovode čak do Viskonsina na zapadu i dve Karoline na jugu. Kompanija za distribuciju električne energije Konsolidejted Edison saopštila je da bi moglo da potraje do vikenda pre nego što se struja vrati na Menhetn i Bruklin, a još više za druge delove i predgrađa Njujorka.
Nju Džersi: Evakuacija i dalje traje
U Nju Džersiju, koji je teško poplavljen, pripadnici Nacionalne obalske straže pomažu u evakuaciji hiljada ljudi koji su ostali zarobljeni u svojim kućama, i kojima su, takođe, isporučili gotova jela.
Američki predsednik Barak Obama planira večeras da poseti Nju DŽersi, koji je bio direktno na trasi uragana, koji se na njega stuštio u ponedeljak uveče, i zbrisao potpuno delove čuvenog šetališta pored Atlantika.
Guverner Kris Kristi rekao je da planira da pita Obamu da ovlasti vojne inžinjere da rade na ponovnoj izgradnji plaža, kao i da se pronađe "najbolji način da se ubuduće zaštite gradovi" od naleta oluja.
Železnički saobraćaj između gradova na severoistoku SAD i dalje je u prekidu zbog poplava, a vozovi ne saobraćaju sa njujorške Pen stanice.
U Konektikatu, neki stanovnici su se svojim kućama vratili u kanuima i kajacima, kako bi utvrdili pričinjenu štetu, ali od visokog nivoa vode i dalje ne mogu u njih da uđu.
"Neizvesnost je najgora. Šteta je pričinjena, i sad bismo želeli da nešto učinimo, a ne možemo čak ni da počnemo", rekla je DŽesika Levit, kojoj je rečeno da će potrajati nedelju dana pre nego što joj bude dozvoljeno da se se vrati kući.
Prognostička firma Global insajt predvidela je materijalnu štetu od uragana na 20 milijardi dolara, dok će poslovni gubitak za preduzeća iznositi između 10 i 30 milijardi dolara.