Blerova žena dovela Olimpijadu u London
"Kada moja žena nešto kaže, ona to zaista i misli", rekao je jednom prilikom bivši premijer Ujedinjenog Kraljevstva Toni Bler o svojoj supruzi, jednom od najuglednijih advokata u zemlji. Zahvaljujući knjizi britanskog političara Sebastijana Koa, otkrilo se i kako je Čeri Bler uspela da pobedi Francusku u trci za domaćina Olimpijade održane ovog leta.
Knjiga britanskog političara lorda Sebastijana Koa, "Running my life", otkriva da je Čeri Bler, u Britaniji uveliko poznata po svom snažnom karakteru i direktnoj komunikaciji, zaslužna i za dodeljivanje uloge domaćina Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2012. Londonu.
Nekadašnja prva dama Ujedinjenog Kraljevstva "uzela je stvar u svoje ruke" kada je London vodio borbu za dobijanje Olimpijskih igara protiv Pariza, apsolutnog favorita.
Lord Kou, koji je vodio proceduru, opisuje zabavu koju je Međunarodni olimpijski komitet organizovao za delegate, a koju smatra prekretnicom za odabir Londona kao mesta održavanja Olimpijskih igara.
Samo tri dana ranije tadašnji francuski predsednik Žak Širak na samitu G8 u škotskom Gleniglesu ismeja je Britance zbog njihove sklonosti hrani neprimerenoj (francuskom) ukusu. Širak je Vladimiru Putinu i Gerhardu Šrederu rekao: "Ne možeš verovati ljudima koji kuvaju toliko loše. Posle Finske, to je zemlja s najgorom hranom".
Lord Kou, koji je letos bio na čelu olimpijske agencije Ujedinjenog Kraljevstva, opisuje večeru na kojoj je Čeri Bler srela sa Širakom posle te nespomtrene izjave: "Video sam kako se Čeri, poput rakete, približava francuskoj delegaciji. Kroz žamor je jasno odzvanjao njen glas. 'Čujem da ste rekli ružne stvari o našoj hrani', rekla je dovoljno glasno i za punu sudnicu".
'Ne verujte sve što pročitate u novinama'. odgovorio joj je Širak. 'Nisam čitala, videla sam na televiziji', odbrusila je Čeri. Širaka je napad toliko uznemiro da je napustio zabavu. Nije mogao da istrči iz zgrade dovoljno brzo", napisao je lord Kou.
Širak te večeri nije stigao da razgovara ni sa kim važnim u Olimpijskom komitetu, što je Britancima dalo veliku prednost i omogućilo da, na čelu s Tonijem Blerom i njegovom suprugom, samostalno vode kampanju za dobijanje Olimpijskih igara koja se, tvrdi lord Kou, na kraju pokazala ključnom.
U završnom glasanju Pariz je dobio 50, a London 54 glasa. Treba napomenuti da su među ljudima koji su odlučivali o domaćinu Olimpijskih igara bila i dva Finca. Lord Kou se priseća da je pobeda ipak bila neočekivana i kada je London proglašen pobednikom, sreća britanske delegacije bila je poput "erupcije".