Voda opasna po zdravlje
Stanovnici Južne Australije piju vodu koja sadrži potencijalno kancerogene sastojke, upozorava novi izveštaj.
Ovdašnji mediji došli su, na osnovu Zakona o slobodi informacija, do izveštaja SA Votera koji kaže da voda iz slavina u ovoj državi ne odgovara nacionalnim pravilima o vodi za piće Australije, kao ni Svetske zdravstvene organizacije. Od januara 2000. do jula 2012. merenja su pokazala da su propisi prekršeni čak 9.298 puta, što će reći da je voda bila opasna po zdravlje.
Vlasti tvrde da Južnoaustralijanci nemaju od čega da strahuju. Za razliku od njih, stručnjaci kažu da nije jasno u kolikoj meri produženo izlaganje (konzumiranje) može da poveća rizik od raka.
Hlor opasan za loš imunitetNajviše zabrinutosti izazivaju slučajevi u kojima je potencijalna opasnost od raka izazvana procesom dezinfekcije vode hlorinom, koji se koristi da se iz nje eliminišu štetni mikroorganizmi. Umesto da posluži svrsi, naime, hlor u dodiru sa organskim materijama u vodi dovodi do stvaranja takozvanih trihalometana. Oni, pri grupnim testovim, ne bi smelo da pređu 250 delova na milijardu. |
Savet za borbu protiv raka takođe navodi, kako prenosi portal "Adelaide Nonj" da su neka ispitivanja na životinjama pokazala vezu između hemikalija i nekih kancera.
Istraživač organizacije Prijatelji Zemlje, Entoni Ejmis, koji je analizirao podatke iz testiranja, kaže da je najviše probijanja normi u kvalitetu vode bilo na Kenguru ajlendu, a zatim Lokstonu u Riverlendu.
- Prilično je šokantno kada prolazite kroz te podatke i utvrdite koliko puta se odstupalo od zdravstvenih normi - kaže on.
Najveća zabrinutost Svetske zdravstvene organizacije je povećan rizik od raka mokraćne bešike, a takođe može da dođe i do slabijeg porasta poremećaja reprodukcije.
Kao rešenje gospodin Ejmis savetuje postavljanje filtera na slavine.
Međutim, univerzitetski stručnjak za vodu, profesor Kristofer Sejnt kaže da filteri otklanjaju neke fluoride koji su važni za zdravlje zuba.
On kaže da su propisi o kvalitetu vode zasnovani na riziku i dužini uzimanja, i na opštim prihvatljivim nivoima.
On ističe da je rizik u hroničnom izlaganju (konzumiranju zatrovane vode), a ne u opasnosti od jednog korišćenja takve vode.
On, međutim, nije u stanju da kaže u kolikoj meri dužina vremena trošenja ovakve vode i količina zagađenosti u njoj mogu da povećaju rizik od kancera.
Predsednik Saveta za borbu protiv raka prof. Jan Olver kaže da međunarodna agencija za istraživanje raka prati nivoe trihalometana, jer testovi na životinjama pokazuju da postoji veza između njih i raka mokraćnog mehura.
Glavni savetnik za vodu u vladi Južne Australije dr Dejvid Kanlig kaže da je voda iz slavina bezbedna i zdrava i savetuje da se ne koriste filteri. On objašnjava da je dezinfekcija vode važnija - jer ako voda nije dezinfikovana verovatno je da će se odmah odraziti po zdravlje.