Ako hakeri napadnu SAD, moguć "novi Perl Harbur"!
Američki ministar odbrane Leon Paneta upozorio je da se Sjedinjene Američke Države suočavaju sa mogućim sajber napadom u rangu Perl Harbura. Paneta je rekao da je zemlja veoma podložna stranim kompjuterskim hakerima koji bi mogli da blokiraju rad i poremete elektro-mrežu, sistem transporta, finansijske sisteme i vladu.
U govoru u Njujorku, Paneta je prikazao sumornu perspektivu ukoliko dođe do takvog napada. On je komentarisao povećanu agresivnost i tehnološki napredak suparnika SAD, kao što su Kina, Rusija, Iran i militantne grupe.
- Agresorska država ili ekstremistička grupa mogle bi da upotrebe tu vrstu tehnike i napada da kontrolišu neke važne sisteme. Hakeri bi mogli da poremete putničke vozove, ili što je još opasnije, vozove sa opasnim hemikalijama. Mogu da zagade izvore pijaće vode u velikim gradovima, blokiraju elektro-mrežu u velikim delovima zemlje - upozorio je Paneta.
Zvaničnici odbrane ističu da Panetine reči nisu hiperbola i da je on reagovao na nedavni talas sajber napada na velike američke finansijske institucije.
Ameri i sami “zli kompjuteraši“Njujork tajms ukazuje da su SAD, iako to nikada nisu priznale, i same protiv svojih protivnika organizovale sajber napade i da je predsednik Barak Obama na početku mandata naredio sofisticirane napade na kompjuterske sisteme koji upravljaju glavnim iranskim nuklearkama. |
Paneta se pozvao i na napad u avgustu na državnu naftnu kompaniju "Saudi Aramko" kada je zaraženo više od 30.000 kompjutera, zbog čega su bili potpuno neupotrebljivi.
- Najrazornije mogućnosti uključuju sajber napadače koji pokreću više napada istovremeno na ključnu infrastrukturu SAD, u kombinaciji sa fizičkim napadom. Rezultat bi bi jednak razaranju Perl Harbura, a došlo bi i do fizičkog uništenja i gubitaka života. Takav napad paralisovao bi i šokirao naciju i stvorio dubok osećaj osetljivosti - rekao je Paneta.
Zvaničnici Pentagona takođe navode da Paneta pokušava da progura zakon na Kapitol hilu. Novi zakon zahtevaće i nove standarde za ključna infrastrukturna postrojenja, kao što su eklektrane, vodovodi i gasovodi, a gde bi hakerisanje moglo da izazove ozbiljne gubitke i štetu.
U avgustu, zakon o sajber bezbednosti koji je bio prioritet administracije u oblasti nacionalne bezbednosti, blokirala je grupa republikanaca, predvođena senatorom iz Arizone Džonom Mekejnom, koji je stao na stranu američke Trgovinske komore i rekao da bi to bilo preveliko opterećenje za korporacije.